Nové Mesto nad Váhom, 24. mar. 2023 | Jubilejný, 10. ročník Novomestskej hokejovej ligy (NMHL), ukončili na novomestskom zimnom štadióne posledným zápasom 21. kola lídri z HC Sharks NM proti Moravanom nad Váhom. Hoci bolo už v predstihu o majstrovi rozhodnuté, Moravany v zápase s vysokým nasadením hrali ešte o konečnú druhú priečku, ktorú po víťazstve 3-2 napokon aj vybojovali. Po dvoch sezónach prerušených kvôli pandémii, si mohli hráči na slávnostnom odovzdaní pohárov a cien naplno užiť úspešné ukončenie sezóny.

,,Sezóna bola pre nás špecifická, nakoľko myšlienka založiť ligu NMHL vznikla na prelome rokov 2012/2013, tým pádom sme oslavovali 10. výročie jej založenia. Sezóna prebiehala pomerne úspešne, bola plná zvratov v umiestnení konkrétnych tímov, ale celkovo to bol vydarený ročník s úspešným koncom‘‘, konštatoval člen výboru NMHL a zároveň aktívny hráč tímu HC Red Dragons, Jozef Dedík.

,,Ako hráč hodnotím tento ročník pre nás výnimočný aj v tom zmysle, že názov nášho klubu bol historicky HK Emerson/Manz, vďaka sponzorom a príspevku hráčov, sme si vytvorili nové logo, dresy a nesieme názov HC RED DRAGONS, pre niekoho možno malý krok, ale pre nás veľký posun aj v celkovej prezentácii klubu ako takého a nesmierne ma teší, že aj týmto malým krokom, sa posúvame v pred a zvyšujeme úroveň ligy.‘‘

Hokejová súťaž dáva hráčom-nadšencom hokeja z Nového Mesta a okolia, možnosť naplno si užiť krásu športu na korčuliach aj v zápasovom tempe. Jedná sa vyslovene o amatérsku súťaž, kde 90 % hráčov nikdy súťažne na profesionálnej úrovni neštartovalo. To však neznamená amatérstvo v pravom slova zmysle. Liga má svoje jasné stanovy a vedenie, zastrešuje bezmála 200 hráčov.  

,,Zbytok, teda asi 10 % sú hokejisti, ktorí hrali maximálne po dorast, ale tí sú obmedzený štartom od určitého dožitého veku. Pôsobenie hráčov v NMHL prísne podlieha stanovám ligy, ktoré si odsúhlasia kapitáni. Teší nás úroveň ligy, ktorá láka aj mladšie ročníky, ktoré nám dávajú istotu budúcnosti ligy a jej pokračovanie, aj pre ďalšie generácie. Každý jeden hráč, ktorý pôsobí v našej lige má svoje zamestnanie, prácu, rodinu, deti preto aj naša liga dáva priestor týmto ľuďom, aspoň na malý okamih odreagovať sa od všetkých tých povinností, zahrať si amatérsky hokej, inak povedané baviť sa hokejom, na malú chvíľu zabudnúť na problémy, ktoré nás sprevádzajú každodenným životom. A touto cestou ďakujem aj všetkým ženám, vrátane mojej, ktoré podporujú svojou ústretovosťou svojich partnerov, našich hokejistov.‘‘

Práve kamaráti, partnerky a deti robia na štadióne aj nejakú tú divácku kulisu, ktorá k hokeju patrí. Treba však povedať, že z hokejového hľadiska môže byť domáca liga pre Novomešťanov oveľa atraktívnejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Hoci sa jedná o amatérsky, takpovediac bezkontaktný hokej, ktorého hlavnou úlohou je kamarátsky sa stretnúť a zašportovať si, zápasy majú svoj náboj a niekedy aj nervozitu, hokej je rýchly, hrá sa zo strany na stranu a padá veľa gólov. Väčší divácky, ale i sponzorský záujem by bol zaslúženým a pomohol by lige ďalej sa rozvíjať.

,,Hokejovú výstroj si hráči kupujú sami, nemáme žiadnych sponzorov. Pokiaľ aj sponzori boli, tak pomohli pri výrobe hokejových dresov konkrétnych tímov. Brankárska výstroj je samozrejme finančne náročnejšia, aj z toho dôvodu brankári ako jediné neplatia ostatné náklady. Tréningy ako také nemáva ani jeden tím, lepšie povedané majú svoje tréningové ľady, na ktorých si nacvičia niektoré pasáže zo zápasov, či sú to strely, nájazdy. Tréningové ľady má však asi len polovica klubov, nakoľko nie je dostatočný priestor ľadov pre ostatných.  Ostatní hráči si zdokonaľovanie svojich hokejových skúseností riešia po svojom, na súkromných prenájmoch.‘‘

Za NMHL stáli pred desaťročím ľudia, ktorí chceli udržať amatérsky hokej v meste a adekvátne využiť termíny prenajímanej ľadovej plochy. ,,V prvom rade by som rád spomenul zakladajúcich členov výboru ligy, bez ktorých by ani liga nevznikla. Veľká vďaka patri Palkovi Podhradskému, Jankovi Kaššovicovi a Braňovi Dominovi, ktorý prišli s myšlienkou založiť ligu NMHL.‘‘ Prvého menovaného neskôr vystriedal na poste predsedu Ján Kukuča. V roku 2015 bola založená disciplinárna komisia na čele s Jozefom Dedíkom. Zlomom v ďalšom fungovaní ligy bol rok 2019, kedy pôvodné vedenie skončilo a nad budúcnosťou súťaže visel otáznik.

,,Aby liga nezanikla, prevzal som žezlo a pozval na riadenie ligy Janka Bórika a Laca Kubu. Kapitáni odsúhlasili nové vedenie ligy, následne nám pomáhal s nahadzovaním výsledkov Martin Oravec a rozhodcov má na starosti Dominik Lessay. Touto cestou všetkým ďakujem za odvedenú spoluprácu.‘‘

Končiacemu Jánovi Bórikovi pripravili darček v podobe pamätného dresu, podpísaného všetkými kapitánmi tímov NHML. Novým členom ligového výboru sa stal Martin Oravec.

,,Chcem sa poďakovať každému, kto hociakou mierou prispel k skvalitneniu a fungovaniu ligy. Isto sem patrí bývalé vedenie ligy, kapitáni, súčasné vedenie ligy, zdravotná služba, rozhodci, fotograf, páni z časomiery, ľadári, Technické služby Nového Mesta nad Váhom, a v neposlednom rade veľká vďaka patrí všetkým hráčom, pretože bez nich by táto liga nemohla fungovať.‘‘

V kanadskom bodovaní sa stal lídrom súťaže hráč HC Sharks Roman Koťan, ktorý dostal od svojich hokejových kolegov netradičnú trofej za to, že ich údajne nútil prihrávať mu na góly. Pamätáte si, ako Marián Hossa jedol zo Stanley cupu pirohy? Najlepší hráč NMHL má s rozhodovaním, čo bude z pohára jesť, o starosť menej.

,,Som vďačný za víťazstvo, ale aj za to, že sme sezónu úspešne dohrali a nikomu sa nestalo žiadne vážnejšie zranenie. Ďakujem všetkým, ktorí majú celú organizáciu súťaže na starosť,‘‘ povedal najlepší hráč NMHL Roman Koťan.

,,Na post najlepší/najužitočnejší brankár si zaslúži právom byť Branislav Klein , ktorý má už po 50tke, no i napriek veku, odovzdáva na lade všetko. Reálne každý jeden tím odohral 21 vzájomných zápasov, Braňo ich odchytal 27, pre mňa jeden z najochotnejších ľudí v lige,‘‘ dodal Jozef Dedík. Konečné umiestnenie tímov pre sezónu 2022/2023 bolo nasledujúce: 1. HC Sharks, 2. AHK Moravany nad Váhom, 3. HC Záhumenice, 4. KH Čistá chuť, 5. HC Red Dragons, 6. HC BEMI Bošáca, 7. HC Čachtice, 8. HK Bzince pod Javorinou.

,,Na novú sezónu pripravujeme jednu novinku tzv. čerešničku na torte, ktorá je ale zahalená rúškom tajomstva, nakoľko ešte o nej nevedia ani kapitáni a bude predmetom najbližšej porady.‘‘

Spoluautor: Jozef Dedík.

Foto: Kopaničiarske noviny.