Myjava, 24, apr. 2024 | V metropole pod slamou zakotvil Titanic. Na Myjavu prišla nová, jedinečná výstava, vďaka ktorej spoznáte príbehy lode snov celkom inak.

Vášeň pre Titanic sa v ňom rozplávala už v detstve. Zbieraniu informácií, príbehov, fotiek a kompletizáciíí zbierky sa venuje viac ako desať rokov. Výnimočnosťou je 3D-vizualizácia  útrob  Titanicu pomocou plátna, vďaka ktorej sa návštevníci pri komentovaní prenesú do jeho krásnych, honosných priestorov.

,,Keby sme rozprávali len informácie, tak by tu ľudia neprišli,‘‘  hovorí veľmi skromne  spoluautor výstavy Titanic v spomienkach a prehliadkový sprievodca, Dominik Vrabeľ z Plaveča, ktorého pri najmenšom záujme o téme Titanicu a jeho sesterských lodí, dokážete s úžasom počúvať viac ako  jeden a pol hodiny.

On a jeho kolegyňa z rovnakého odboru, nadšená zberateľka Darina Helíková z Považskej Bystrice, držiaca slovenský rekord najväčšej zbierky o Titanicu, sa spojili a vytvorili pútavú prehliadku. Zoznámi vás s najluxusnejším parníkom na svete, ktorého tragický osud pri prvej zaoceánskej plavbe poznajú azda všetci. Príbehy, ktoré ho sprevádzajú, však už menej.

,,Už niekoľko rokov predtým sme výstavu plánovali, takže sme sa tešili že sme to zrealizovali. Začali sme vlani, práve prvú výstavu som zhodou náhod organizoval  vtedy, keď sa udialo nešťastie ponorky Titan. Nepríjemným zistením a šokom pre mňa bolo, že jedným členom posádky bol francúzsky vedec, pán Paul-Henri Nargeolet a práve s ním som bol istý čas v kontakte kvôli informáciám a podrobnostiam o potopení Titanicu. Keď sa mi časom sformulovali otázky a chcel som ho neskôr kontaktovať, už som to nestihol.  Aj kvôli tejto tragédii tu máme aspoň také menšie pamätné tabule.’’

Výstava v Myjave je ešte len štvrtou, akú kedy zorganizovali, a to práve na 112. výročie potopenia Titanicu.  Na príchode tohto  unikátu na kopanice  má zásluhu jeden myjavský fotograf.

,,Vlani si ma Vladimír Domen zavolal do podcastu. Nikdy som v podcaste nebol, takže ma to veľmi prekvapilo, ale prišiel som. Raz som utekal na jedno dôležité stretnutie s pani Magdalénou Papánkovou a vtedy si ma zavolal bokom. Dali sme si čas na veci, ktoré s výstavou súvisia a čo ma teda najviac naštartovalo bolo, keď mi pani Papánková povedala,  že ak sa na Myjave bude konať výstava, tak pride. Neveril som. Spýtal som sa ,či nežartuje. Veď nie je zvykom, že keď sa robí výstava, tak na ňu príde niekto, kto mal na Titanicu príbuzného. Pre mňa to bola obrovská vec, tak som jej sľúbil, že výstavu urobím, aj keby traktory padali. Je to neobyčajná dáma, ktorá sa zaujíma o rodinnú históriu a dopátrala sa k tomu, že príbeh Titanicu je vlastne tak trochu súčasťou tejto jej rodinnej histórie.‘‘

Mix výberu z oboch zbierok, rôzne repliky, fotky a ilustrácie, ba dokonca aj autentické časti, približujú príbeh od vzniku lode až po osudy ľudí, pre ktorých sa stala jeho prvá plavba poslednou. Nájdete tu azda ten najzaujímavejší úlomok uhlia, ktorý ste kedy videli, nájdený pri vraku Titanicu. Zaujímavosťou je kapsuľa s rastiklami (Rusticle), čo je špecifický druh baktérie požierajúcej kovy. Tieto mikroorganizmy prvýkrát v roku 1986 sledoval Robert Ballard na Titanicu a práve ony budú príčinou úplnej deštrukcie jeho vraku. Očakáva sa, že o 100 rokov po ikonickej lodi britskej spoločnosti White Star, nezostane na dne Atlantického oceána takmer nič.

,,Spomíname tu aj konkurenčnú loď Mauretania a záchrannú loď Carpathia. Máme tu zopár exponátov približujúcich  tieto lode, ale samozrejme predovšetkým Titanic. Z neho a sestreskej lode Olympic tu máme malý kúsok lehátka z člnovej paluby od záchrannej lode Minia, kúsok dokovacieho stĺpika vyzdvihnutého z dna oceánu, kúsok vytiahnutý priamo z miesta, kde sa loď rozlomila, ďalej kus dlaždice a drevenej paluby.‘‘

Výstava rovnako približuje prekvapivé spojenia Titanicu so Slovenskom. Víno úspešného podnikateľa Jakuba Pylugyaya z oblasti Prešporka, sa údajne podávalo v prvej triede na palube Titanicu. Ďalšia slovenská stopa sa týka kultového filmu Jamesa Camerona.

,,Cameron v jednom interview prezradil, že sa inšpiroval americkým milionárom Thomasom Cardezom. Ten vlastnil kaštieľ v Oponiciach, odkiaľ odišiel priamo na palubu Titanicu aj so svojou matkou. Vraví sa , že matka mala 11 kufrov, jeden z nich so šperkami a práve ten mal byť inšpiráciou pre tvorbu náhrdelníka Srdce oceánu. Najväčšia stopa je vďaka Michelovi Navrátilovi zo Serede, ktorého príbeh  patrí medzi tie najslávnejšie príbehy o Titanicu. Cameron pôvodne vraj chcel film natočiť práve podľa neho. Zistil však, že hoci je príbeh skvelý na rozprávanie, bol by veľmi ťažko realizovateľný. Takže si vybral romantickú cestu.’’

Vďaka snímku z roku 1997 sa tragédia lode snov spopularizovala a výstava odráža aj túto skutočnosť. Verné kópie šiat filmovej Rose (Kate Winslet) vyrobila sama Darina Helíková, držiteľka neuveriteľných 1 600 zbierkových artefaktov. Aspoň časť z nich vrátane šiat, si vo výstavnej sieni Kultúrneho domu Samka Dudíka na Myjave, budete môcť prezrieť do nedele, 28. apríla. Pre veľký záujem sa totiž rozhodli výstavu predĺžiť o dva dni. Nenechajte si preto ujsť túto možnosť. Kto pride, ten neoľutuje.

,,Mesto Myjava bolo veľmi nápomocné. Ďakujeme za námahu, čas a odhodlanie pri propagácii a realizácii tejto výstavy. Nesmierne si to vážime. Spolupráca je úžasná.’’ Dodal Dominik Vrabeľ, ktorý sa v rámci voľného času, aj napriek rodinným povinnostiam, snaží záľube venovať a priniesť zážitok ostatným ľuďom. Obrovský záujem o výstavu na Myjave jeho prácu podčiarkuje.