Brezovské Karpaty, 9. mar. 2023 | Turistická sezóna 2023 začne v Brezovských Karpatoch s novou, modernou útulňou Jozefa Maka.

Vybudujú ju pri križovatke Mihalinová, kde žltá trasa z Hradišťa pod Vrátnom pretína najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – Cestu hrdinov SNP z Duklianskeho priesmyku na Devín, v našom kraji vedúcu cez Veľkú Javorinu, Myjavu, Mohylu M. R. Štefánika smerom na Dobrovodský hrad. Pôjde o dôležitý odpočinkový bod najmä pre diaľkových turistov, ktorý doposiaľ v danej časti Malých Karpát chýbal. Na vybudovaní spolupracovali viaceré subjekty. Architektonický návrh vzišiel z verejnej súťaže, ktorú organizovalo združenie Hikemates a madebythe. Autormi návrhu sú Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová.

Foto: Hikemates.

Výsledkom bude moderne vyzerajúca dvojpodlažná drevená stavba, kde v podkroví prenocujú štyria až šiesti turisti. Do Útulne Jozefa Maka sa bude vstupovať cez dvojkrídlové dvere. Vo vnútri nájdu návštevníci piecku s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek. Nebude chýbať pracovný pult s policami. Hranicu medzi priestorom na odloženie mokrého šatstva a komunitnou častou vytvorí lavička z masívnych trámov. Veľké pásové okno poskytne výhľad do bukového lesa. Momentálne sú časti konštrukcie zo smrekového dreva pripravené a čaká sa na lepšie počasie, ktoré dovolí prejsť na druhú fázu výstavby v teréne.

Foto: Hikemates.

Slovenské útulne a zruby sú pre svoju atmosféru a prostredie u turistov mimoriadne populárne. Ponúkajú možnosť v relatívnom bezpečí, suchu, prípadne aj teple prenocovať na jedinečných miestach navodzujúcich skutočné dobrodružstvo v lone prírody a takpovediac aj bežným turistom a milovníkom prírody vystúpiť z komfortnej zóny. Zväčša sa o ne starajú miestni dobrodinci a členovia turistických klubov. Doposiaľ najznámejšou útulňou široko-ďaleko v našom regióne, je útulňa na Uchánku na sobotištských kopaniciach. V pohorí Biele Karpaty na nachádza niekoľko krízových prístreškov na prespanie. Podobné miesto pre turistov ako vznikajúci Jozef Mak, by sa však rozhodne zišiel aj na našich podjavorinských svahoch.

Titulka: Hikemates.