V sobotu 4. júna 2022 o 13:00 otvára súťaž v Podbranči ligový kolotoč súťaží Inovecko-Karpatskej hasičskej ligy, skrátene IKHL, ktorá zastrešuje dobrovoľné hasičské zbory z blízkeho okolia i susedných okresov. Súťaž patrí medzi asi 20 regionálnych líg pôsobiacich na Slovensku, ktoré sa odlišujú svojou pôsobnosťou či pravidlami. Napriek rôznym zmenám v tímoch a dvojročnom útlme sú organizátori pripravení jubilejný desiaty ročník IKHL v letných mesiacoch uskutočniť a pozývajú tímy a verejnosť na svoje kolá.

,,Sme veľmi radi, že sa nám podarilo po namáhavom období ligu znova zorganizovať a po desiatich rokoch už má nejakú tradíciu v našom regióne. Okrem domácich tímov u nás radi privítame aj hostí z iných krajov, ktorí by sa chceli zúčastniť. Stačí iba sledovať kalendár hasičských súťaží, zaregistrovať svoj tím a prísť,‘‘ približuje hospodár IKHL Vladimír Michálek.

Tento rok sa súťaže konajú v Podbranči, Senici, Kostolnom, Topoleckej, Cetune, Jablonke, Hrašnom, Pavliciach a finále v Prašníku.

Posledný plnohodnotný ročník IKHL prebehol naposledy v roku 2019 a v skrátenej 7-kolovej forme sa súťažilo aj v roku 2021 s finále v Podbranči, kde prvenstvo oslávili domáce hasičky DHZ Horná Dolina a muži z DHZ Pavlice. Rok 2022 prinesie zopár zmien, formát súťaže a pravidlá však zostávajú rovnaké.

,,Čo sa týka zmien, bohužiaľ z ligového programu tento rok vypadla súťaž v Rudníku. Do našej hasičskej rodiny usporiadateľov sme ale privítali Pavlice, kde sa bude konať premiérovo ligová nočná hasičská súťaž. Síce z územia našej pôsobnosti trochu vyčnievajú, ale zúčastnili sa aj predchádzajúceho ročníka, majú stabilný tím a zdá sa, že sa im u nás páči. Minulý rok boli kvôli mimoriadnej situácii  povolené dva požičaje, teda zapožičanie si dvoch členov tímu z iného hasičského zboru v prípade, že tím nemal dostatočný počet súťažiacich. Teraz sa už vraciame do pôvodného pravidla najviac jedného takéhoto požičaného člena.‘‘

Úlohou dobrovoľných  hasičov je okrem pomoci obecnej správe pri rôznych udalostiach aj spoluorganizovanie verejného života. Hasičské súťaže sú pre aktívnych nadšencov tohto športu prácou a odmenou zároveň. Tímy sa na kolá poctivo pripravujú, trénujú, investujú čas i peniaze. Robia to však predovšetkým pre ľudí, svoje zapálenie pre vec a s ním spojené nezabudnuteľné emócie, ktorým určte rozumie každý, kto s hasičským športom má skúsenosti. Tímy sa počas ligových kôl snažia umiestniť na čo najlepších priečkach, ktoré sú ohodnotené bodmi. Okrem výstavného Putovného pohára pre celkových víťazov s najväčším počtom bodov a zaujímavých cien súťažia aj o účasť na Slovenskom superpohári, ktorý sa považuje za neoficiálne majstrovstvá Slovenska v požiarnom útoku.

Oslavy titulu v Podbranči v roku 2021

,,Kto ešte nebol na hasičskej súťaži, alebo sa o hasičský šport bližšie nezaujíma, srdečne ho na kolá IKHL pozývame. Súťaže sa nesú v priateľskej atmosfére, to ale neznamená, že by hasiči na trati zo seba nevydali všetko a teda nechýba ani pravá súťaživosť. Na výber je vždy dobré jedlo a keď sa to ešte stretne s podarenými výkonmi na trati, má to svoj náboj. Radi by sme sa poďakovali našim sponzorom TOP FIRE a Pegasim Slovakia, ktorí nás v činnosti podporujú, hasičom za organizáciu a všetkým fanúšikom, ktorí na kolá prichádzajú,‘‘ dopĺňa V. Michálek.

Všetky podstatné informácie, kontakty a pravidlá súťaže s možnosťou registrácie na ligové kolá sú zverejnené na stránke www.ikhl.sk a ďalšie novinky možno nájsť na Facebooku IKHL.

Video reportáž z Finále IKHL 2021:

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️