Vrbovce, 30. apr. 2023 | Nie je zákonným pravidlom, že sa na Slovensku všade občania zapájajú do aktivít obcí a miest s takým nadšením a početnosťou, aby si mohli dovoliť postaviť máj ručne. Na Vrbovciach s tým ale problém nemajú. Park za kostolom zaplnili celé davy, ktoré prilákalo slnečné počasie, občerstvenie a hudba heligonkárov, no a samozrejme očakávanie, či sa podarí symbol jari chlapskými rukami úspešne osadiť.

Keďže tridsiaty apríl bol zároveň aj treťou nedeľou po Veľkej noci, pri tejto príležitosti zorganizoval Evanjelický cirkevný zbor vo Vrbovciach duchovný a spoločenský program. Pána Boha si uctili v kostole živým slovom a spevmi, ale aj zabíjačkovou hostinou, tzv. Karminou, v Leškovom dome kultúry.

Zdroj: Vrbovce zbor.

,,Stavanie sa uskutočňuje vďaka iniciatíve dobrovoľného hasičského zboru a poslancov obecného zastupiteľstva. K tomu bol u nás obnovený klub dôchodcov a našlo sa veľa žien, ktoré vo Vrbovčianskej izbe pripravujú jedlo, takže verím, že sa z toho všetci spoločne tešíme. Zdá sa mi, že z roka na rok je záujem väčší a aj napriek tomu, že teraz prebiehajú jarné poľné práce, prišlo skutočne veľa ľudí,‘‘ povedal starosta Dušan Eliáš, ktorý okrem pracovného nasadenia stíhal podujatie moderovať, aj vítať hostí.

Vyše dvadsať chlapov zápasilo s úctyhodným 19 – metrovým májom asi hodinu. Dôležité je vždy postupovať jednotne a strategicky, dbať na poryvy vetra, ktorý pri opretí o korunu vysokého stromu dokáže narobiť riadnu neplechu.

Všetko závisí od hlavného veliteľa, jeho povelu Héj rup! a od prerozdelenia síl ku každej žrdi, ktorá je o strom pripevnená reťazou, z pragmatického dôvodu. Pri zapretí je veľmi pevná, ale rovnako sa dá pomerne jednoducho povoliť. Deti sa zaslúžili o krásnu výzdobu, s farebnými stužkami a obecnou zástavou na vrchovci.

,,U nás sa tie žrde volajú žajgrúty. Máme fotografie asi z rokov 1920-30, kedy už sa stavalo tuto metódou. Je to samozrejme pomerné náročné a nebezpečné. Niekedy sa nám to trošku vymyká z rúk, lebo by chcel každý radiť. Preto je potrebný iba jeden veliteľ. U nás je ním pán Valášek, ktorý nás takto manažuje možno nejakých osem rokov, čo sme túto starú tradíciu obnovili.‘‘ Vrbovčania takto opäť ukázali, že sú srdeční ľudia s veľkou iniciatívou pre spoločnú vec.

Máj, májka, alebo hájik, je stuhami vyzdobený strom zbavený kôry a vetiev okrem vrcholovej časti, najčastejšie ihličnan, ktorý mal význam symbolického prírodného mýtu medzi zápasom zimy a jari. Jednalo sa predovšetkým a symbol plodnosti, obnovujúcej sa prírody a spojenie muža a ženy. V minulých dobách ho stavali mládenci pred domom dievky súcej na výdaj, o ktorú sa uchádzali. Postupom času sa táto tradícia preniesla do formy centrálneho veľkého mája v obci.

Celú fotogalériu zo stavania mája vo Vrbovciach nájdete na našom Facebooku:

Titulka a foto: Kopaničiarske noviny.