Brezová p. B., Košariská, Priepasné, 3. máj 2023 | V podbradlianskom regióne si pripomenuli 104. výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Program regionálnych spomienkových slávností bol zakončený na Bradle, zapálením vatier na štyroch stranách Štefánikovej mohyly.

Pietna spomienka sa začala v obci Priepasné a pokračovala v Košariskách pri Štefánikovom rodnom dome. Večer vyvrcholila tradičným zapaľovaním vatier, ktorých plameň symbolicky priniesli deti fakľovým sprievodom z Košarísk.

Slávnosti sa zúčastnil náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, veľvyslanec Francúzskej republiky Pascal Le Deunff, predseda TSK Jaroslav Baška, starostovia miest a obcí Priepasné, Košariská, Myjava, Brezová pod Bradlom, zástupcovia cirkví a ďalších organizácií.

,,Som rád, že sme sa tu opäť zišli a vzdali úctu rodákovi z nášho kraja, generálovi Štefánikovi, ktorý sa nemalou mierou zaslúžil o vznik slobodného štátu Čechov a Slovákov. Jeho dielo je pre nás inšpiráciou aj dnes, kedy myšlienka demokracie a slobodných, rovnoprávnych národov, žije v podobe Európskej Únie. Každý z nás by sa mal stať Štefánikom svojho osudu a či už predstavitelia štátu, alebo aj my, regionálni predstavitelia, by sme mali začať od seba a tie myšlienky musíme presadiť do krajšej a lepšej budúcnosti Slovenského národa.‘‘ povedal Jaroslav Ciran, primátor Brezovej pod Bradlom.

O osudovom dni M. R. Štefánika a s ním spojeného lietadla Caproni – CA 3, ktoré po lete od talianskeho Udine, stroskotalo 4. mája 1919 pri bratislavskom letisku, bol pripravený program v podobe prednášky Ondreja Janšta v košarišskom múzeu a vystavenie časti plátna lietadla z múzeu D. Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom.

,,Spomienka na generála Štefánika by mala veľa znamenať pre každého človeka, ktorý si váži svoju históriu a je hrdý na ľudí, ktorí mu umožnili žiť tak, ako dnes žijeme. Zvlášť v dnešnej dobe by bolo dobré, keby si ľudia prečítali Štefánikove odkazy a osvojili si  jeho myšlienky, pretože sa mnohé vytrácajú, čo je na škodu celému Slovensku.‘‘ povedal primátor Myjavy, Ľubomír Halabrín.

,,Tak, ako je mohyla súčasťou okolia Priepasného, tak aj každý Priepasnanec má k Štefánikovi blízko. A nie len týmto monumentom, akým je mohyla, ale aj v domácnostiach, kde visia jeho obrazy. Vážime si, čo dokázal, aký odkaz zanechal. Nie je to len o slovách, ale hlavne o jeho činoch. Štefánik priniesol nám všetkým posun v demokracii a národné uvedomenie. Výrok Veriť, milovať, pracovať, by sme si mali osvojiť všetci,‘‘ konštatoval starosta Priepasného, Peter Czere.

Počas víkendu 6. a 7. mája, bude pre návštevníkov areálu Mohyly gen. M. R. Štefánika na Bradle pripravený menší program – stánky s občerstvením, prednášky v Infobode Bradlo a cyklosúťaž.

Celú fotogalériu z regionálnej spomienky nájdete na našom Facebooku.