Kopanice, 31. dec. 2022 / Silvester a Nový rok sa v mnohých mestách na Slovensku spája s oslavami, hudobným programom či ohňostrojom na námestiach. V posledných rokoch ale tento zvyk pomaly ustupuje do úzadia. Jedným z hlavných dôvodov je šetrenie financií i presvedčenie časti obyvateľstva, ktorá sa od hlučných osláv dištancuje, kritizujúc následky, ktoré môže väčšie použitie pyrotechniky spôsobiť v prípade domácich a voľne žijúcich zvierat, ale aj ľudí. Podobne to vidí i samospráva mesta Brezová pod Bradlom:

,,Chceme byť ohľaduplní voči starším obyvateľom, deťom, chorým ľuďom, domácim i voľne žijúcim zvieratám, ktoré práve na prelome rokov veľmi trpia hlukom zo zábavnej pyrotechniky. Zároveň chceme všetkých našich občanov požiadať o rešpektovanie obmedzení používania pyrotechniky v našom meste. Ďakujeme, že sa budete správať zodpovedne a veríme, že si príchod Nového roka a vznik Slovenskej republiky spoločne užijeme. ,,

Na Myjave sa rovnako žiadny oficiálny program nechystá. V prípade použitia vlastnej pyrotechniky samospráva vo vyhlásení prosí obyvateľov o ohľaduplnosť voči okoliu, prírode, či spoluobčanom.

,,Dodržiavajte v každom ohľade a všade, či už budete doma, na návšteve, v uliciach alebo na cestách, bezpečnostné pravidlá. Aby sme ten nový rok v našom meste privítali bez komplikácií a riešenia nepríjemných situácií. Ďakujeme vám za pochopenie, doterajšiu podporu a spoluprácu a ešte raz – Šťastný nový rok vám všetkým želáme!‘‘

Už niekoľko rokov si Silvester v Starej Turej robia obyvatelia mesta v prípade osláv či použitia pyrotechniky sami. Ani tento rok nebude k dispozícii na námestí ohňostroj ani program. Aj tu platí, že treba dbať na bezpečnosť a ohľaduplnosť.

Či už patríte medzi tých, ktorí si príchod nového roka spájajú s nejakým tým prípitkom, svetelnými zábleskami na oblohe, alebo večer trávite s rodinou doma, veríme, že si ich užijete bez komplikácií a v dobrej nálade.

Titulka: pexels.com