Trenčiansky kraj v roku 2022 investuje zo župného rozpočtu do opráv cestnej infraštruktúry historicky najviac financií. Rozpočet musel byť navýšený z plánovaných cca 7, 5 mil. eur na 10,4 mil. eur z dôvodu stúpajúcich cien materiálu. Z týchto peňazí sa opraví 53 úsekov ciest II. a III. triedy v rôznych častiach celého kraja. Spolu sa jedná o 59 km komunikácií.

V pláne súvislých opráv na rok 2022 sa v okrese Myjava počítalo s celkovou opravou 7,3 km ciest, medzi plánované úseky patrili tie v k. ú. obcí Priepasné, Polianka, Hrašné, v katastri Myjavy, či na okrajoch krajov pri Brezovej pod Bradlom a pri Malejove. Kompletný Plán opráv ciest na rok 2022 na kopaniciach TU.

Veľkou zmenou prešla v tomto roku cesta č. II/581 z k. ú. mesta Myjava na Hrašné a ďalší úsek by k nej mal pribudnúť práve teraz. Ako informuje starosta obce Hrašné Pavel Hučko na soc. sieti, v 34. kalendárnom týždni, t. j. už v auguste, by sa malo začať s potrebnou opravou úseku cez intravilán Hrašného. ,,Uvedenú informáciu občanom osobne potvrdil župan TSK Jaroslav Baška, dňa 17.8.2022 pri návšteve našej obce.‘‘ Na oprave sa starosta so županom dohadoval už v apríli, obyvatelia s ním dokonca uzavierali stávky, či svoj sľub dodrží.

,,Nakoľko na túto časť cesty neboli aktuálne vyčlenené žiadne finančné prostriedky z eurofondov, tak táto oprava cesty bude financovaná z prostriedkov TSK,‘‘ dodáva P. Hučko. Župan obec navštívil na bicykli so svojím pelotónom počas kopaničiarskej etapy cyklistickej predvolebnej kampane, počas ktorej sa zastavil vo všetkých obciach v okrese. Z Hrašného sa presunul do Kostolného po  ceste č. III/1194 U Taranov – U Hučkov, ktorá by mala byť opravená nasledujúci rok.

Na jedinom priechode pre chodcov v centre Hrašného pribudne bezpečnostný prvok v podobe ochranného ostrovčeka. Obyvatelia obce sa tak budú môcť pri prechádzaní cez širokú frekventovanú cestu, kde sa v minulosti stali aj závažné dopravné nehody, cítiť bezpečnejšie.

Na budúci týždeň začnú práce aj na hlavnej ceste v Turej Lúke. Pôjde o rekonštrukciu naprieč celou mestskou časťou až po čističku odpadových vôd pod Hrajkami, pričom nutnej korekcie sa dočká aj katastrofálny úsek cesty za časťou Myjava-Malejov v smere na Podbranč. Ako informuje riaditeľ závodu Žilina spoločnosti Doprastav, a. s., Martin Beniač, ,, v najväčšom nasadení bude v celom kraji pracovať 10 pokládkových čiat tak, aby sme stihli termín 25 dní, ktorý je dôležitý ako pre verejnosť, tak aj v rámci ochrany životného prostredia.‘‘

Zdroj informácií: www.tsk.sk, myjava.sk, FB Obec Hrašné – oficiálna stránka obce. Titulný obrázok: ilustračný, zdroj FB Jaroslav Baška