Lubina, 28. dec. 2023 | Posledný deň roku 2023 už tradične bude na Veľkej Javorine patriť stretnutiu Slovákov, Moravákov a Čechov pri vatre.

Na hrebeni Javoriny sa na Silvestra stretávajú stovky ľudí z oboch krajín, aby spoločne oslávili príchod nového roka. Podujatie býva symbolickým mementom dobrých vzťahov medzi obyvateľmi prihraničného kraja, ktoré pripomína prepojenie a blízkosť oboch národov napriek rozdeleniu spoločného štátu od roku 1993.

Pri vatre vejú vlajky, spievajú sa hymny, spomína sa na minulosť aj debatuje o budúcnosti. Stretajú sa priatelia, známi, turisti. Nechýba kvalitné pálené, varené víno a dobrá kapustnica, ktorú budú tento rok podávať od 9. hodiny. Samotné stretnutie pri pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti je naplánované o 13. hodine.

Kto nemá možnosť prísť na Javorinu po vlastnej osi alebo by sa z prípadného horšieho počasia obával zjazdnosti cesty, mesto Stará Turá pripravilo odvoz na podujatie bezplatným autobusom. Odchod je naplánovaný o 10.30 hod. od Domu kultúry Javorina, naspäť pôjde v popoludňajších hodinách.

Na Silvester na pomedzí srdečne pozýva výbor Slávností bratstva Čechov a Slovákov spolu s partnermi.

Titulka: Vladimír Blaško.