Košariská, Brezová pod Bradlom, 29. dec. 2023 | Podbradlianske mesto a Štefánikovu mohylu navštívil 12. decembra veliteľ Národnej gardy štátu Indiana, aby spolu s primátorom a generálom Ozbrojených síl SR rozvíjali priateľské a vojenské vzťahy.

Generálmajora R. Dalea Lylesa a náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniela Zmeka spolu so svojimi delegáciami privítal na mestkom úrade primátor Jaroslav Ciran a následne navštívili i mohylu na Bradle, kde si v infocentre si vypočuli prezentáciu venovanú Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Čestná stráž položila na ceremónii vence k Štefánikovmu hrobu.  

Zdroj: Indiana National Guard.

Ozbrojené sily SR a Národná garda štátu Indiana spolupracujú od roku 1994 prostredníctvom Programu štátneho partnerstva. Letecké jednotky oboch armád v poslednom období uskutočnili početné akcie na podporu vzdišných síl.  Ku koncu návštevy amerického generálmajora na letisku v  Kuchyni vyhodnotili vojenské cvičenie Falcon Defender 2023. Výsledkom spolupráce bolo absolvovanie kurzu mobilného výcvikového tímu Vzdušných síl Spojených štátov amerických pre 75 príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Kurz je súčasťou misie, ktorej úlohou je výcvik pre ochranu nových stíhačiek F-16.

Zdroj: ECAV Košariská.

Krátko pred vianočnými sviatkami zavítali na kopanice príslušníci OS SR aj druhýkrát. Tento raz to však boli ženisti z 91. ženijného pluku zo Serede, ktorí ošetrili stromy pred rodným domom Milana Rastislava Štefánika, súčasným múzeom a tiež evanjelickým kostolom. Štyri veľké lipy majú svoj vek a ženisti zásahom predišli prípadným škodám, ktoré mohli konármi narobiť. Spolu s farárkou Vladimírou Balcovou v blízkosti stromov vojaci osadili pamätnú tabuľku. Odpadovú drevnú hmotu s pomocou Poľovníckeho združenia v Košariskách na mieste spracovali. Týmto vianočným skutkom sa slovenskí vojaci snažili pomôcť a upriamiť pozornosť na osobnosť, ktorú OS SR pokladajú za veľký a inšpiratívny vzor pre každého svojho príslušníka.

Titulka: Mesto Brezová pod Bradlom.

Info: Indiana National Guard, OSSR, CZ ECAV Košariská, Mesto Brezová pod Bradlom.