Myjava, 17. apr. 2023 | Podvodníci na internete neustále číhajú na svoje obete. Polícia opakovane upozorňuje na špinavé praktiky podvodníkov, ktorých fantázia v spôsoboch obohatenia sa bez práce a peniazmi druhých, nepozná hraníc.

,,Novomestskí policajti v krátkom čase zaevidovali až 30 takých podvodov fungujúcich na princípe zneužitia rôznych aplikácií, ale najmä na dôverčivosti ľudí. Všetky prípady začali rovnako – prejavenie záujmu o nákup tovaru, zaplatenie poplatku kuriérskej spoločnosti alebo inzerát, cez ktorý je možné získať kryptomeny, resp. Bitcoiny, dokonca aj údajná výhra 30.000 €‘‘, uvádza polícia, pričom spoločným menovateľom týchto krádeží cez internet je skutočnosť, že ľudia vydajú páchateľovi dobrovoľne svoje údaje k bankovému účtu, alebo platobnej karte, prípadne peniaze pošlú aj sami. Stalo sa tak oznamovateľovi z okresu Myjava, od ktorého podvodník postupne vylákal bezmála 37 tisíc eur.

,,Páchateľ vystupoval ako osoba konajúca v mene investičnej spoločnosti so sídlom v Londýne súhlasil so žiadosťou oznamovateľa o zhodnotenie jeho finančných úspor a presne nezisteným spôsobom investoval finančnú čiastku vo výške 20.000 €. Vklad mal byť zhodnotený na sumu 62.766,56 €. Výber tejto sumy páchateľ podmieňoval uhradením dane a inými poplatkami, ktoré oznamovateľ dobrovoľne uhrádzal, avšak do dnešného dňa neboli investované finančné prostriedky, zhodnotené.‘‘

Mizerná grafika, profil založený pred jedným dňom. Napriek očividnému “fejku“ táto falošná súťaž, ako jedna z mnohých, zaplavila kvôli viac ako 7 tisíc zdieľaniam sociálnu sieť.

Nejedná sa však len o ‘‘výhodné‘‘ investičné ponuky, ktorými dokážu vymámiť od neopatrných obetí peniaze. Pri internetových predajoch často využívajú fígle prostredníctvom kuriéra a platby vopred. Následne je obeť fiktívnym elektronickým odkazom presmerovaná na platobnú bránu, kde by mala vyplniť údaje o platobnej karte, vrátane bezpečnostných prvkov. Ak tak urobí, môže sa už len prizerať, ako jej odchádzajú peniaze z účtu. Rovnako sa tak môže stať v prípade súťaží o financie, či produkty na sociálnych sieťach, kedy príde údajnému výhercovi správa o výhre a následne sa opäť páchatelia snažia prostredníctvom odkazu presmerovať ľudí na internet banking. V tejto súvislosti dáva polícia do pozornosti nasledovné:

,,V prípade takýchto správ, telefonátov, neposkytujte žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám, či produktom. V prípade, ak od Vás neznáma osoba akoukoľvek formou požaduje Vaše údaje k platobným kartám a údaje k službe internetbanking, alebo prihlasovacie údaje a heslo, za žiadnych okolností ich neposkytujte!‘‘

Titulka: pexels.com, info: Polícia SR – Trenčiansky kraj.