Covid automat platný od 20. do 26. septembra ponechal okresy Myjava a Nové Mesto nad Váhom v oranžovej farbe.

To, v akom stupni CA okres je, závisí od viacero okolností. Tou hlavnou je 7-dňová incidencia na 100 000 obyvateľov, prípadné individuálne rozhodnutia RÚVZ so zreteľom na výskyt lokálnych ohnísk a situácie na školách, ale aj percento zaočkovanej populácie.

Od 20. septembra však začína platiť niekoľko adekvátnych zmien. Susedný okres už nemusí byť horší/lepší maximálne o jeden stupeň, ale môže byť aj o dva. Bude to závisieť aj od rozhodnutia regionálneho hygienika. Deti do 18 rokov by sa mali zarátavať do celkového počtu len pätinou, pretože tvoria asi len desatinu prípadov s rizikom hospitalizácie. Tieto zmeny môžu v konečnom dôsledku “zjemniť“ dopad farby na okresy približne o 15%.

Predkladacia správa MZ SR na návrh aktualizácie Covid Automatu

Podľa štatistiky RÚVZ v Trenčíne je miera zaočkovanosti druhou dávkou vakcíny okresu Myjava k 12. septembru 45,32%, okresu Nové Mesto 40,55%. Ak má okres viac ako 65% zaočkovaných vo veku nad 50 rokov, má výhodu a znižuje sa mu zaradenie o stupeň. Mapa na portáli korona.gov ukazuje, že myjavskému okresu zostáva do dosiahnutia tejto hranice 3,5% populácie nad 50 rokov. Okres Nové Mesto je na tom o čosi horšie, zaočkovanosť 50 a viac ročných je tu na úrovni 57,7%.

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.