Od pondelka 13. septembra prechádza okres Myjava do oranžovej fázy ostražitosti. Podľa štatistiky RÚVZ v Trenčíne od 28. do 34. týždňa, teda od polovice júla do konca augusta sa v myjavskom okrese vyskytlo 11 pozitívnych prípadov na COVID-19. Okres Nové Mesto nad Váhom, ktorý je oranžový od 6. septembra mal za rovnaké obdobie 55 pozitívnych prípadov. V drvivej väčšine prípadov sa jednalo o neočkovaných ani jednou dávkou vakcíny.

K 5. septembru bolo druhou dávkou vakcíny v okrese Myjava zaočkovaných 45% populácie, v okrese Nové Mesto 40%.

Prevádzky a organizátori si môžu vybrať, akú skupinu obyvateľstva podľa režimu vpustia do svojich zariadení a na podujatia. Existuje režim plne zaočkovaní, režim OTP – očkovaní-testovaní-prekonali ochorenie a režim základ, ktorý zahŕňa všetkých ľudí bez rozdielu.

Základnou zmenou prechodu zo zelenej do oranžovej farby je možná obsadenosť hromadných podujatí, obmedzenie kapacity vnútorných priestorov podľa režimov, ale aj podmienky otvorenia kúpalísk či fitness centier. Kvôli covid automatu mení prevádzku napríklad plaváreň v Myjave, ktorá prechádza do OTP režimu, pretože v režime základ nemôže byť otvorená. Svadby, večierky a oslavy nebude možné v režime základ usporiadať vo fáze ostražitosti vôbec.

Infografika rozdielov podľa farby covid automatu, zdroj korona.gov.sk:

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.