Bzince pod Javorinou, 22. apr. 2023 | O národné ocenenie a zviditeľnenie na mape Slovenska – titul Dedina roka 2023, zabojuje 12 obcí. Okrem zisku finančných a vecných darov bude laureát reprezentovať Slovensko v boji o Európsku cenu obnovy dediny.

Zastúpenie medzi štyrmi obcami zo západu krajiny má aj podjavorinský kraj v podobe Bziniec pod Javorinou. Okrem rodiska Ľudmily Podjavorinskej v súťaži figurujú Benkovce, Čičmany, Čierne, Gajary, Jakubova Voľa, Korňa, Necpaly, Rakovo, Spišské Tomášovce, Vinosady a Veľké Ripňany. 

Dedinu roka vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra ŽP od roku 2001. Týmto spôsobom vyzdvihujú vidiek a krása regiónov. „Rád by som ocenil odvahu týchto dvanástich slovenských obcí, ktoré sa v tomto – pre obce mimoriadne – neľahkom období, rozhodli zapojiť sa a otvoriť sa verejnosti. Vysoká inflácia, likvidačná cena energií a ďalšie krízy sa  potrebujú vyvážiť niečím dobrým, ľudským a pozitívnym. A  účasť v Dedine roka tým nepochybne je, “ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý nad ocenením prevzal záštitu.

Prostredníctvom súťaže môžu obce prezentovať svoje prostredie, rozvoj vlastných tradícií a kultúry. Je tiež príležitosťou na nadviazanie nových kontaktov, výmenu skúseností, či inšpiráciu do ďalšieho rozvoja. Od vzniku národného ocenenia si takúto možnosť prezentácie nenechali ujsť desiatky slovenských obcí zo všetkých kútov Slovenska.

Dedinu roka aj tento rok podporuje finančnými darmi spotrebné družstvo COOP Jednota Slovensko. „Sme hrdí, že môžeme podporovať projekt Dedina roka, ktorý pripomína obyvateľom Slovenska krásu a rozmanitosť slovenského vidieka. Zvučné mená obcí, ktoré sa prihlásili do tohto ročníka sú zárukou originality a tradičnej slovenskej kultúry. Našim poslaním v rámci družstevného obchodu je práve blízka prítomnosť na vidieku. Širokou sieťou predajní po celom Slovensku naše poslanie napĺňame. Pôsobíme najmä v menších mestách a na vidieku, kde sme radi súčasťou miestneho života, nákupného, ale i spoločenského. O to viac nás teší, že týmto spôsobom sa výnimočnosť slovenských obcí dostáva do popredia a laureát ocenenia môže reprezentovať Slovensko i na európskej úrovni,“ vyzdvihol význam projektu Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.

Prednedávnom sa konalo prvé zasadnutie národnej hodnotiacej komisie. Samotná prezentácia obcí v území bude prebiehať od mája do júna, pričom je dôležité zostaviť originálny, zaujímavý a inšpiratívny program. Súčasťou prezentácie by mali byť úspechy, či výnimočnosť danej obce v oblasti kultúry, tvorivosti obyvateľov, tradícii, hospodárenia, starostlivosti o životné prostredie, budovania spoluprác komunít i nadväzovanie partnerstiev. Konečné výsledky Dediny roka 2023 budú verejnosti predstavené v septembri. Už v minulosti o prestížne ocenenie úspešne zabojovalo Priepasné, preto aj Bzinciam pod Javorinou držíme v súťaži prsty!

Zdroj: TS Slov. agentúra živ. prostredia. Foto: Kopaničiarske noviny.