Stará Turá, 18. apr. 2023 | V Starej Turej sa  začal Svedomito Fest.  Festival s prívlastkom ‘‘Inšpirujme k zmene‘‘, zameraný na ekológiu, udržateľný rozvoj a budúcnosť, potrvá až do nedele 23. apríla 2023.

Historicky druhý ročník podujatia spoluorganizuje Kultúrne centrum Tu Stará Turá s Občianskym združením NeoFelis, Staroturanským okrášľovacím spolkom, Kultúrnym domom Javorina a ďalšími jednotlivcami. Viac o festivale uviedol Matúš Hladík, zakladateľ komunitného a kultúrneho centra Tu;

,,Významné plus v rámci celého programu je práve spolupráca a spoločná aktivita občianskych združení a mestských organizácií. Naším hlavným zámerom je oboznámiť a vzdelávať verejnosť o problémoch v rámci ekológie, udržateľného rozvoja – ako sa dá fungovať šetrnejšie k svojmu okoliu a prírode.‘‘

Pondelok a utorok bol z pohľadu ponuky rozbehový. Podujatie plné diskusií, premietaní filmov, prednášok a workshopov, bude pokračovať už celodenným programom v stredu 19. apríla. Ako prebiehali úvodné dva dni?

,,Časť prednášok sa uskutočňuje na školách, pre deti a bez širokej verejnosti, ale máme za sebou už aj prednášku s Martinom Maňasom, šéfkuchárom zaoberajúcim sa bezodpadovým varením. Včerajšia teória išla dnes do praxe a s týmto šéfkuchárom prebehol workshop, kde ľudia pracovali so zeleninou, zavárali, snažili sa efektívne využiť všetko v kuchyni a podobne. Dnes sme tiež pokračovali prednáškou s Danielou Laluhovou, riaditeľkou neziskovej organizáciou Repairably, ktorá certifikuje ľahko a dostupne opraviteľné produkty. Boli sme veľmi milo prekvapení záujmom.‘‘

Návštevníci sa ďalej môžu tešiť napríklad na stredajší Deň otvorených dverí vo dvore Technických služieb a téme triedenia odpadu, štvrtok čaká mesto veľké čistenie a dobrovoľná brigáda čistenia nelegálnych skládok, s prednáškou o kompostovaní na Námestí slobody, ale i ďalšie prednášky o prírodných produktoch, či projekte Ecocapsule, čo je jedinečný slovenský start-up, ktorý výraba mobilný obytný dom, využívajúci slnečnú a veternú energiu. Do Starej Turej príde prednášať aj Michal Sabo s diskusiou o ekoaktivizme, europoslanec Michal Wiezik, či Tamara Stohlová zo Slobody zvierat. K tomu sa pridajú aj pohybové aktivity, koncert Katky Koščovej a zaujímavé dokumenty premietané v Mestskom múzeu.

,,Všetko sme to mohli zorganizovať vďaka skvelému prístupu hostí, ktorí u nás prednášajú a vystupujú. Drvivá väčšina z nich príde bez nároku na honorár, možno okrem nákladov na cestu. Nemáme prostriedky z verejných zdrojov, jediné, z čoho festival financujeme, sú 2% z daní, ktoré zbierame a dobrovoľné vstupné ľudí. To, že v Starej Turej dokážeme nejakým spôsobom spraviť takýto rozsiahly program, je malý zázrak. Určite to je skvelá príležitosť pre ľudí, ktorých témy zaujímajú a mohlo by to osloviť aj tých, čo o tom nič nevedia, ale radi by sa dozvedeli. Preto by som chcel rád pozvať všetkých ľudí na nadchádzajúci program. Prídu zaujímaví ľudia prezentovať svoje skvelé projekty. Sú to osoby, ktoré majú silné renomé v rámci ekológie.

Kompletný program môžete nájsť na facebookovej stránke SVEDOMITO FEST, alebo v udalosti TU.

Stále môžete s Kopaničiarskymi novinami súťažiť o dva lístky na piatkový koncert Katky Koščovej v KC Tu. Viac informácií o vystúpení a súťaži v článku:

Titulka: KN.