V piatok 29. októbra sa v Novom Meste nad Váhom konalo stretnutie, ktorého predmetom bola diskusia  o návrhu novej súdnej mapy. Zúčastnili sa ho primátori miest z okresov Myjava a Nové Mesto nad Váhom, ktorí boli od predsedu Okresného súdu v Novom Meste n. V. informovaní o situácii, ktorá by po prejdení návrhu tretej verzie novej súdnej mapy ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) v parlamente znamenala oklieštenie agendy niektorých súdov a vznik troch sídiel obvodov (Trnava pre západ, Žilina pre stred a Prešov pre východ Slovenska) namiesto súčasných ôsmych. Trenčiansky kraj by spadal pod jurisdikciu stredoslovenského sídla Krajského súdu v Žiline. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023. Tento návrh sa u primátorov stretol so všeobecným nesúhlasom a nepochopením.

Nové rozdelenie obvodov krajských súdov, zdroj FB Brezová pod Bradlom

Pre okresy Myjava a Nové Mesto by to znamenalo prakticky presunutie Okresného súdu v Novom Meste n. V. do Trenčína a po zmene statusu Krajského súdu v Trenčíne by obyvatelia kopaníc museli dochádzať pre niektoré súdne úkony do Žiliny. V Novom Meste by fungovalo len regionálne pracovisko OS Trenčín, ktoré by malo obmedzený rozsah právomoci a vybavovala by sa tu trestná, občiansko-právna a rodinná agenda.

Ostatná agenda – obchodno-právna, zmenková, dedičská, exekučná a pracovno-právna sa bude prejednávať iba v Trenčíne a pri odvolaniach v Žiline – vyjadril sa k návrhu novej súdnej mapy na Facebooku primátor Brezovej p. Bradlom, Jaroslav Ciran a ďalej píše:

Reálne tu hrozí, že pri pracovnom spore bude musieť občan okresu Myjava cestovať až do Žiliny, ktorá je dostupná verejnou dopravou až do 5 hodín, to znamená, že bude musieť vycestovať už predchádzajúci deň.

Na Facebooku o svojom návrhu ministerka Kolíková napísala: “Po zmene Súdnej mapy budeme mať v SR 5 špecializovaných skupín sudcov – civilných, obchodných, trestných, rodinných a správnych. Sudcovia sa zároveň budú môcť špecializovať na konkrétnu agendu, čo zasa prinesie rýchlejšie, kvalitnejšie rozhodnutia pre ľudí. Dostaneme justíciu do formy! Aby sme mali na súdoch špecializovaných sudcov, aby ľudia mali rýchlejšie, kvalitnejšie a zrozumiteľnejšie súdne rozhodnutia a aby sudcovia a zamestnanci súdov mali lepšie podmienky na svoju prácu.

Dostupnosť verejnou dopravou vyjadrená v čase na krajské súdy pred a po zmene, zdroj: FB mesto Brezová pod Bradlom

Návrh sa stretol s nevôľou aj u koaličnej strany Sme rodina, ktorej predseda Boris Kollár sa ohradil voči zmenám a návrh jeho strana nepodporí, čo môže byť kľúčové pri jeho konečnom (ne)presadení. Krajský súd v Žiline by okrem nášho kopaničiarskeho regiónu a ďalších mal zastrešovať prakticky celý Banskobystrický kraj, čo vzhľadom na to, že Krajský súd v Banskej Bystrici je dokonca personálne väčší ako ten v Žiline, je podľa slov Kollára zlé a nezmyselné.

I keď si uvedomujem nevyhnutnosť reforiem i v súdnictve, takúto „reformu“ považujem za nezmyselnú a nelogickú, bez presvedčivých argumentov a odpovedí. V tom prípade by pre občanov okresu Myjava bolo výhodnejšie, aby sme patrili pod jurisdikciu Okresného súdu Senica a odvolacieho Krajského súdu v Trnave (takto to bolo do roku 2007). Nehovoriac o tom, že okres Myjava, jeden z najzápadnejšie položených okresov v krajine, má patriť pod obvod stredoslovenského krajského súdu v Žiline – uvádza vo svojom stanovisku primátor Brezovej J. Ciran a dodáva: Tento týždeň spoločne podnikneme ďalšie kroky potrebné k tomu, aby sa táto verzia súdnej mapy zmenila. Verím, že zmenu dosiahneme, urobíme pre to všetko, čo je v našich silách.

PÁČI SA VÁM, ČO KOPANIČIARSKE NOVINY TVORIA?

Naša tvorba závisí aj od Vašej podpory, ktorú môžete vyjadriť finančným darom prostredníctvom Paypalu kliknutím tu: www.paypal.com/paypalme/kopaniciarskenoviny, alebo cez bankový prevod: IBAN – SK10 6500 0000 0000 9655 3004, Meno – Kopaničiarske noviny.

Príspevky budú použité na ďalší rozvoj novín a zlepšenie ich kvality. Ďakujeme!