AKTUALIZOVANÉ

Myjavský okres patrí z hľadiska vakcinácie na Slovensku do tej lepšej polovice. Do hranice 65% očkovaných obyvateľov nad 50 rokov potrebných na to, aby sa možno definitívne vyhol čiernej farbe v Covid automate je aktuálne potrebné zaočkovať už len 0,3 percenta, teda asi 40 ľudí nad 50 rokov.

Vakcinačné centrum v Nemocnici s poliklinikou Myjava pravidelne zverejňuje termíny očkovaní pre registrovaných i neregistrovaných. Spravidla tomu býva v piatky, ale už aj iné dni. Očkuje sa aj v utorok a stredu 9. a 10. novembra,  potom znova v piatok. Pomocnú ruku podalo aj mesto Brezová pod Bradlom, ktoré 6. novembra zorganizovalo v spolupráci s NsP Myjava v miestnej hasičskej stanici očkovanie pre všetkých. Ponuku využilo 155 ľudí – v 126 prípadoch to však boli občania, ktorí prišli na tretiu dávku vakcíny. Ďalšia takáto možnosť zaočkovať sa v Brezovej bude 4. decembra.

Vakcinačné miesto v Brezovej počas 6. novembra, zdroj: FB Mesto Brezová p/B

V Myjave je možné sa prihlásiť už aj na jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

‘‘ Od pondelka 8. 11. do nedele 14. 11. 2021 sa záujemci môžu každý deň v čase od 18.00 do 19.00 hod. hlásiť na telefónnom čísle 0908 651 808. Očkovacia látka Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson je jednodávková vakcína a poskytuje ochranu proti ochoreniu COVID-19 už po štrnástich dňoch od aplikácie. V prípade dostatočného záujmu bude nemocnica verejnosť informovať o termínoch očkovania vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson v jej vakcinačnom stredisku‘‘ – zverejnila NsP Myjava na svojej webovej stránke.

Okrem tejto možnosti sa do Výzvy Ministerstva zdravotníctva SR na zvýšenie dostupnosti vakcinácie zapojila ambulancia MUDr. Oľgy Kováčovej a tak má Myjava ďalšie miesto, kde je dostupné očkovanie dospelých a detí nad 12 rokov.

“Okrem toho ambulancia vykonáva aj očkovanie treťou dávkou pre vybrané skupiny obyvateľstva. Vakcinácia je realizovaná v priestoroch ambulancie v popoludňajších hodinách. Ambulancia používa na očkovanie vakcínu Pfizer/BioNTech‘‘informuje Mesto Myjava. Na očkovanie sa možno prihlásiť telefonicky alebo cez SMS správu na čísle 0907 390 077 a na mailovej adrese ockovanie@zoznam.sk

Covid mapa od 15. novembra. Myjava zostáva naďalej bordová. Zdroj: korona.gov.sk

Vážená 7-dňová incidencia, ktorú má myjavský okres s číslom 413 na 100 000 obyvateľov nie je príliš povzbudivá, rovnako ani 132 pozitívnych prípadov za týždeň. Treba podotknúť, že okres patrí s 26 tisíc obyvateľmi medzi menšie a tým pádom pozitívny človek v prepočte urobí vyššie čísla pozitivity, ako podobný počet pozitívnych vo viac zaľudnených okresoch. Kapacitne je myjavská nemocnica obsadená z jednej tretiny. Prechod do tretieho stupňa ohrozenia by predovšetkým obmedzil najmä gastro sektor na okienkový predaj a nezaočkovaní by mali prístup iba do esenciálnych obchodov a služieb, ako sú potraviny, lekárne, drogérie, čerpacie stanice a pod.  Nášmu okresu chýba už len zopár desiatok zaočkovaných, aby sme sa vyhli tomuto scenáru.

PÁČI SA VÁM, ČO KOPANIČIARSKE NOVINY TVORIA?

Naša tvorba závisí aj od Vašej podpory, ktorú môžete vyjadriť finančným darom prostredníctvom Paypalu kliknutím tu: www.paypal.com/paypalme/kopaniciarskenoviny, alebo cez bankový prevod: IBAN – SK10 6500 0000 0000 9655 3004, Meno – Kopaničiarske noviny.

Príspevky budú použité na ďalší rozvoj novín a zlepšenie ich kvality. Ďakujeme!