Pletenie z prútia a ďalších prírodných materiálov je jedným z najstarších remesiel, ktoré je doposiaľ živé v nezmenenej podobe. Pre našich predkov bolo pletenie košov a ďalších osožných premetov úplne bežnou prácou na gazdovstvách. Koše slúžili na nosenie sena, zeleniny, chleba, dreva i uhlia. V dnešnej dobe je okrem funkčnosti pletenie aj vecou estetiky.

Ak máte záujem o košikárstvo a chcete si rozšíriť obzory kreativity, Centrum tradičnej kultúry v Myjave usporadúva košikársky kurz, ktorý bude viesť skúsený košikár, majster ľudovej umeleckej výroby Pavol Vrtich.

,,Titul majster ľudovej umeleckej výroby bol Pavlovi Vrtichovi z Nového Mesta nad Váhom udelený za výrobu v odbore Pletenie z vŕbového prútia. Košikárstvu sa naučil hlavne od svojho strýka a vlastným úsilím. Prv sa venoval výrobe prúteného nábytku. Od roku 2005 sa venuje výhradne košikárstvu. Vytvoril vlastný sortiment nákupných košov a kabeliek, vie zhotovi ľubovoľný tvar i rozmer koša s rôznorodými spôsobmi vypletania.‘‘ – informuje Eva Čmelová z CTK Myjava.

Kurz výroby misky sa v priestoroch KD Samka Dudíka v Myjave uskutoční 19. marca od 9. do 17. hodiny. V rovnaký čas sa 26. marca bude konať aj kurz zameraný na výboru košíka. Záujemcovia si so sebou prinesú ostrý vreckový nožík, záhradnícke nožnice a pracovný odev. Cena za použitý materiál pri výrobe misky je 5 eur, v prípade výroby košíčka 8 eur priamo lektorovi. Svoje výrobky si účastníci kurzu budú môcť odniesť domov.

,,V prípade záujmu o kurz sa hláste v Centre tradičnej kultúry v Myjave, Partizánska 290/17 Myjava, telefonicky 034/621 3252, 0918 968 706 alebo e-mailom eva.cmelova@ctk.tsk.sk . Prihlásiť sa môžete na jeden alebo aj na obidva termíny. Maximálny počet účastníkov kurzu je 8. Prihlášky prosím zasielajte do 4. 3. 2022.‘‘

Titulná fotografia: Kopaničiarske noviny

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️