Dňa 8. februára 2022 vyšiel predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák s tlačovou správou, v ktorej reaguje na údajné drastické obmedzenie včelstva pripravovaného poslancami OĽANO pod koordináciou Moniky Kozelovej a Martina Fecka v novelizácii zákona o ochrane zvierat. Podľa predsedu včelárov sa v zákone na základe podkladov externého poradcu pre včelstvo Martina Hodoška objavil návrh na reguláciu počtu včelstiev, a to v maximálnom počte dvoch včelstiev na kilometer štvorcový. Pri rozlohe Slovenska 49 000km2 by to znamenalo pokles včelstiev zo súčasných 350 000 na 98 000, teda o 72%. Tým by sa znížil počet včelárov z 22 tisíc asi na štvrtinu a produkcia medu by klesla až o 4 milióny kg ročne, čo by znamenalo iba pätinu pokrytia spotreby na domácom trhu. Slovenský zväz včelárov sa preto obáva záplavy nekvalitného medu zo zahraničia a voči aktivitám z klubu OĽANO sa dôrazne ohradil.
„Výroba medu by po schválení takéhoto návrhu na Slovensku poklesla tak výrazne, že štatisticky by sa na každého obyvateľa Slovenska ušlo len štvrť kilogramu kvalitného slovenského medu. Med, ktorý by chýbal by sa musel vykrývať dovozom podradných, lacných a často falšovaných medov zo zahraničia. Práve slovenský med pritom patrí svojou kvalitou a antimikrobiálnymi vlastnosťami medzi najlepšie na svete. Nerozumieme preto, o čo týmto poslancom ide‘‘ – informoval predseda SZV Milan Rusnák.
V návrhu sa hovorí aj o zákaze prepravy včiel, šľachtenia a inseminácie. Milan Rusnák sa ďalej vyjadril, že ľudia, ktorí zákon tvoria, nevedia o včelárstve nič a pripravujú ho bez konzultácie s odborníkmi.
,,Do dnešného dňa nám pritom nevysvetlili, čo ich k takýmto krokom, ohrozujúcich slovenských spotrebiteľov a slovenských včelárov vedie. Takéto drastické legislatívne opatrenia obmedzujúce chov a prepravu včiel neexistujú nikde v EÚ ani vo svete. Slovenský zväz včelárov a jeho 15 500 členov nemieni zostať ticho. Budeme sa pýtať a argumentovať a vysvetľovať aj našim zákazníkom‘.‘
Vyjadrenie k súčasnej problematike poskytol pre Kopaničiarske noviny Ján Juráš, tajomník Základnej organizácie SZV Myjava, ktorá združuje 200 miestnych včelárov s asi 2 000 včelstvami. Ten vidí situáciu ohľadom návrhu ako nezmyselnú a logiku by zákon eventuálne dával iba vtedy, ak by v ňom bola chyba a došlo by k zámene hektárov za kilometre štvorcové.
,,Okres Myjava má rozlohu 326 km2, teda by tu malo byť 652 včelstiev a súčasný stav je cca 2000 a to chceme zriadiť mestskú včelnicu s 80 včelstvami. Na kvalitné opelenie plodín je nevyhnutné pristaviť vedľa poľa k plodine minimálne 4 včelstvá na hektár, v dolete aspoň dvojnásobok. Z čoho vyplýva, že v okrese Myjava by včely opelili asi len 100ha. Teda je to úplný nezmysel, lebo 100ha je iba 1 km2.‘‘
Tajomník miestnej organizácie včelárov si nevie predstaviť, ako by zákon fungoval v praxi, keďže napríklad v meste Myjava by tu pri orientačnej rozlohe 3×5 km mohlo jestvovať len 30 včelstiev, pričom reálne ich je 300. V otázke údajného zákazu prepravy by bolo racionálnejšie hovoriť skôr o regulácii a kontrole, čím by sa mohlo lepšie zamedziť krátkodobým rabovkám nahustených včelstiev a prenosu nebezpečných chorôb včiel.
,,Zákaz šľachtenia včelstiev by viedol k absolutizácii čierneho trhu s matkami, čím by sme dosiahli totálne zamorenie územia postupne sa znižujúcou genetickou kvalitou včelstiev, čo by prakticky viedlo naspäť k brtníctvu. Zakázať kočovania je tiež rovnaký nezmysel ako počet včelstiev na km2, keďže mnohé poľnohospodárske podniky nás žiadajú o sezónny prísun včelstiev a táto činnosť je dlhodobo dotovaná z EÚ, tak ako i samotný chov včiel. Produkcia medu je pri chove včiel až ich druhoradá úloha, pričom ich najväčšou devízou je opeľovacia činnosť a teda zabezpečenie dostatku potravín pre obyvateľstvo‘‘- dodáva J. Juráš
Poslankyňa OĽANO Monika Kozelová sa od tlačovej správy predsedu SZV dištancovala, pričom podotkla, že návrh zákona je iba v štádiu prípravy a konzultácií a nerozumie prístupu zo strany včelárov. Na sociálnej sieti sa vyjadrila, že znenie novely zákona o ochrane zvierat ešte nie je ukončené.
,,Niektoré časti, vrátane kapitoly o včelách ešte vôbec nie sú spracované a sú len v štádiu konzultácií o obsahu. Nikto z médií s nami navrhovateľmi pripravovanej novely zákona nekomunikoval a neoveroval si zavádzajúce informácie, ktoré Zväz zverejnil vo svojom stanovisku. Odsudzujem takého neprofesionálne konanie.‘‘ – tvrdí M. Kozelová.
Slovenský zväz včelárov argumentuje, že svoje vyjadrenie oprel o samotné informácie o pripravovanom zákone od poradcu Martina Hodoška. V nich sa tiež spomína, že budúci včelári by mali najprv absolvovať 5 ročnú odbornú prax, po ktorej by si mohli zaobstarať včelstvá a to len v lokalite, kde počet nebude prevyšovať spomínané 2 včelstvá na km2.
Poslanecký kolega M. Kozelovej z OĽANO Jozef Pročko označil vyjadrenie Milana Rusnáka za klamstvo. Tvrdí, že predseda SZV bol prizvaný na konzultácie o novele a namiesto toho zavádza. Negatíva pripísal na vrub strane SMER-SD a jej ‘‘mašinérii, ktorá všade robí zlobu‘‘. Na Facebooku potvrdil, že OĽANO chystá zmeny vo včelárstve, ale v jeho prospech.
,,Nechceme, aby včelári dodávali med plný antibiotík. Chceme, aby med bol zdravý a prírodný. Nechceme, aby v regióne, kde už včely nemajú čo jesť boli včelstvá premnožené a kŕmili ich cukrom. Nechceme, aby včely s prirodzeným genotypom z Oravy boli premiestňované do Bratislavy, ale aby sa zachovával genotyp a prirodzené prostredie, kde sa včela narodila a chceme, aby sa zvyšovali kvalitné zdravé včelstvá bez chorôb. Viete že nikto včelstvá nekontroluje?!!! Že si takto môžete kúpiť med od klinicky ochorených včelstiev? Chceme aby ste jedli zdravý med. Nie cukor a antibiotiká.‘‘
Poslanec J. Pročko týmto vyjadrením z časti potvrdil úmysel regulovať včelstvá minimálne v niektorých lokalitách Slovenska a zamedziť ich premiestňovaniu. Voči novelizácii zákona sa ostro vyhradila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá návrh označila za absurdný a obáva sa výmeny slovenského medu za miešaninu medov pochybnej kvality z rôznych krajín. Pravdepodobne až celé zverejnenie pripravovaných zmien v zákone ukáže, akým spôsobom by mala novelizácia včelárov zasiahnuť.
Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!