Obyvatelia Myjavy a Turej Lúky – obzvlášť náruživí čitatelia kníh a tí, ktorí majú radi staré fotografie a zaujímajú sa o históriu mesta, sa môžu tešiť na úplne novú, bezmála 450 stránkovú publikáciu z rúk autorov Pavla Jozefáka a regionálneho historika Petra Brezinu. Kniha Mozaika dejín Myjavy a Turej Lúky ponúka stovky vzácnych aj historických pohľadníc –  fotografií mesta a veľa zaujímavých informácií o jeho rodákoch a meste celkovo.

Nová kniha Mozaika dejín Myjavy a Turej Lúky (2022)

,,Spojil som sa s pánom Brezinom s myšlienkou spracovať knihu, ktorá by obsahovala rôzne staré pohľadnice Myjavy z mojej zbierky. Pánovi Brezinovi sa kniha iba o pohľadniciach nepozdávala, takže sme do nej zahrnuli aj ďalšie zaujímavosti, významné osobnosti, živnosti, roľnícke družstvá, svetové vojny, alebo historické ohlasy v novinách. Pán Brezina sa tiež snažil spracovať veľa informácií od začiatkov Turej Lúky až po spojenie s Myjavou v roku 1980‘‘, približuje obsah novej knihy rodák z Vrboviec a zberateľ pohľadníc Pavol Jozefák, ktorý sa v roku 2021 knihou Slovník reči vrbovčianskej a Vrbovce na starých obrázkoch dostal už aj do spisovateľského prostredia.

Zdroj: FB Vrbovce, dedinka v údolí

,,Občas som predtým napísal nejaký článok do regionálnych novín, kniha o Vrbovciach však bola moja prvotina. Je to vlastne kniha o miestnom nárečí, ale tiež sme ju doplnili o rôzne ďalšie zaujímavosti a pohľadnice, aby utvárala lepší celok. V tej knihe sú také zábery, ktoré ani domáci nemohli nikde inde vidieť.‘‘

Podobne na tom je aj nová kniha o Myjave, ktorá dáva možnosť nahliadnuť čitateľovi na veľmi raritné zábery života mesta z minulosti. K zbieraniu pohľadníc pán Jozefák dostal prostredníctvom ďalšej záľuby, ako člen Slovenskej numizmatickej spoločnosti.

,,Začal som od roku 1977 ako numizmatik. Keď som chodil po zberateľských burzách a videl rôzne pekné zábery Myjavy, tak som si povedal, že prečo by som nemohol zbierať aj pohľadnice. Všetko som teda kupoval na burzách. Viete, čo som do toho dal? No ale nechodil som na dovolenky, nepijem, nefajčím, tak namiesto toho som dával všetko do pohľadníc.‘‘ smeje sa pán Jozefák a dodáva: ,,Dvadsať rokov som chodil po montážach a pracoval aj soboty a nedele, takže s časom to bolo náročné. Keď som prišiel do dôchodku a bolo trochu viac času, vrhol som sa na to.‘‘

Prípravy na obe knihy trvali asi rok a podstatným bol dostatok materiálu, z ktorého sa čerpalo. A hoci na internete sa dá dnes zohnať takmer všetko, ešte vždy sa nájdu pozoruhodnosti, ktoré na svoje (znovu)objavenie doposiaľ čakali.

,,Nie je to ako kedysi, keď boli obmedzené možnosti. Ale samozrejme, okrem informácií z internetu sme chodili aj po archívoch, po múzeách, obecných úradoch, na farách sme boli, všetko sme si prácne dohľadávali. Takže je za tým naozaj dosť úsilia, času a peňazí.“

V knihe sú okrem iného zakomponovaní aj samotní fotografi a počiatky fotografovania v Myjave. V minulosti to bolo vážené povolanie, na ktoré museli spĺňať podmienky, mať živnosť a povolenie. Nuž ale uznajme, ani dnes to nie je  jednoduché z pozície fotografa, ktorý musí súperiť s “mobilovou dobou“ kvantity. Každá fotografia na svete je však jedinečná a unikátna, nech je akákoľvek. Tie staršie však vedia očariť zvláštnou sentimentálnosťou. Má nejakú svoju obľúbenú aj samotný autor?

,,Neviem či tam je pre mňa nejaká špeciálna. Sú tam najstaršie, veľmi pekné pohľadnice z konca 19. storočia. Ktovie, koľko historických kúskov majú ešte ľudia poschovávaných doma. Keď ešte spomeniem numizmatiku, málo ľudí vie, ak vôbec, že na Turej Lúke sa napríklad narodil maliar Aurel Kajlich, ktorý navrhol spolu s Bednárom bankovky Slovenského štátu. Aj o tom sa v knihe píše.

Starosta odovzdáva P. Jozefákovi Ďakovný list. Zdroj: FB Vrbovce, dedinka v údolí

Dňa 21. mája vo Vrbovciach symbolicky pokrstili slivovicou a tortou knihu Slovník reči Vrbovčianskej a Vrbovce na starých obrázkoch (1899-1959). Pri tejto príležitosti odovzdal starosta obce Dušan Eliáš ďakovný list autorovi knihy a prihovoril sa historik Pavol Pánik a aj Peter Brezina, ktorý porozprával o vzniku fotografie a histórii fotografovania vo Vrbovciach.

Krst knihy aj s tortou – kópiou publikácie. Zdroj: FB Vrbovce, dedinka v údolí

,,Krstiť sa bude aj Mozaika dejín Myjavy a Turej Lúky, len ešte nevieme, kde. Najlepšie by to bolo spojiť s ďalším podujatím, aby to bolo možno také pestrejšie, takže uvidíme,‘‘ dodáva pán Jozefák skromne.

Knihu je už možné zakúpiť v Turisticko-informačnom centre v Myjave.

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY