Veľa starých ľudí žijúcich v sociálnych zariadeniach sa počas Vianoc cíti osamelo. Pocit zbytočnosti a osamelosti v súčasnej dobe prehĺbila pandémia, ktorá v mnohých prípadoch obmedzila kontakty starých rodičov so svojimi rodinami na minimum. Jestvuje aj skupina tých, ktorí rodinné šťastie nemajú, žijú sami a bez nádeje, že by  si ich niekto počas prichádzajúceho vianočného času  povšimol.

Myšlienku pomôcť osamelým seniorom začala rozvíjať v roku 2018 Janka Galátová po tom, čo navštevovala svoju mamu v nemocnici. Videla tam totiž  množstvo starých ľudí, ktorí tam po celú dobu boli bez návštev. Z potreby venovať sa niečomu užitočnému a z inšpirácie v zahraničí vznikol za pomoci Silvie Slobodovej projekt ‘‘Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?‘‘. Hlavnou myšlienkou tejto zbierky je urobiť krajšie Vianoce všetkým osamelým dôchodcom.

4. ročník celoslovenskej zbierky “Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“

‘‘Cieľom tohto projektu je potešiť, vyčariť úsmev na inokedy smutných tvárach osamelých ľudí žijúcich v domovoch dôchodcov. Častokrát je pre mnohých z nich krabica plná darčekov jediným darčekom, ktorý dostanú. Nič nie je krajšie, ako vidieť na tvárach týchto ľudí úsmev, môcť čítať v nich radosť. Zapojiť sa do akcie môže úplne každý kto má chuť a túži urobiť radosť niekomu len tak, zo srdca.‘‘ –uviedla pre Kopaničiarske noviny Gabriela Miklošová, lokálna koordinátorka projektu pre Trenčiansky kraj.

Predstavte si, že by ste do krabice od topánok balili veci pre svojich blízkych, babku, dedka. Čo by sa v nej nachádzalo?

‘‘Do každej krabičky by sa malo zmestiť niečo sladké, niečo slané, niečo voňavé, niečo mäkké, niečo teplé, niečo na zábavu, niečo zo srdca. Kto chce krabičku pripraviť, môže si pomôcť radami na stránke akcie www.kolkolasky.sk, kde sú užitočné rady ako krabičku zabaliť, čo do nej vložiť a naopak, čo nie.‘‘

Na uvedenej stránke si následne môžu ľudia nájsť kontaktnú sobotu, ktorej krabicu odovzdajú vo vyhradenom zbernom mieste v čase otváracích hodín prevádzky.  Miesta v kopaničiarskom regióne, kde môžete svoj darček odovzdať:

  • Mäsiarstvo na námestí v obci Bošáca
  • Obecný úrad v Krajnom
  • Obecný úrad v Lubine, počas víkendov aj v Amfiteátri a Penzióne Roh
  • Víno Sardo na námestí M. R. Štefánika v Myjave
  • Novinový stánok H-spektrum v Moravskom Lieskovom
  • Potraviny Lenka v Novej Bošáci
  • T-štúdio na Jiráskovej ul. v Starej Turej
  • Obecný úrad Vaďovce

Za 3 roky zbierka prerástla do celoslovenských rozmerov. Zapájajú sa do nej asi dve stovky kontaktných osôb, ktoré pomáhajú v rámci krajov s usmerňovaním, prijímaním darčekov v zberných miestach a následným prerozdeľovaním do domovom dôchodcov. Vyzbierané krabice tak na kopaniciach poputujú napríklad do centier sociálnych služieb a zariadení pre seniorov v Bzinciach, Novej Bošáci, Starej Turej, Papradi, Krajnom, Zemianskom Podhradí, v Myjave, či Moravskom Lieskovom a k osamelých dôchodcom do Bošáce.

‘‘Minulý rok sa na Slovensku vyzbieralo takmer vyše 75 000, z toho takmer 10 000 v Trenčianskom kraji. Krabice boli odovzdané do všetkých zariadení pre seniorov, do hospicov, na oddelenia dlhodobo chorých v nemocniciach, osamelo žijúcim dôchodcom v mestách a obciach. Veríme, že budeme môcť krabičky osobne odovzdať obyvateľom zariadení, pokiaľ nám to však pandemická situácia nedovolí, odovzdáme ich personálu, ktorý potom krabičky svojim klientom rozdá v čase vianočnom‘‘ – dodala Gabriela Miklošová.

Ak sa chcete dozvedieť o projekte Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok viac, odporúčame navštíviť stránku www.kolkolasky.sk. Krabice môžete na zberných miestach odovzdať do 2. decembra.

Zdroj úvodného obrázku: dssbahon.sk