Centrum tradičnej kultúry v Myjave organizuje v období od 21. do 25. februára v Gazdovskom dvore v Turej Lúke výchovno-vzdelávacie podujatie pre deti. Jeho cieľom je priblížiť tradície a zvyky, ktoré sú neodmysliteľne späté s obdobím fašiangov.

Fašiangy začínajú od Troch kráľov a trvajú do polnoci pred Popolcovou stredou, ktorá v roku 2022 vychádza na 2. marca. Predstavujú ukončenie zimného cyklu a hospodárskeho roka. Historický názov fašiangov je tiež mjasopust, čo označuje koniec jedenia mäsa pred 40 dňovou pôstnou prípravou na Veľkú noc.

,,V Myjave a okolitých kopaniciach sa chodilo pod šable. Obchôdzky robili slobodní mládenci šablári, ktorí s ražňami alebo šabľami chodili po domácnostiach. Počas fašiangového obdobia sa odbavovali svadby, usporadúvali zábavy, robili sa obchôdzky mládeže po dedine a na záver fašiangov sa symbolicky pochovávala basa. Fašiangové obdobie sa nieslo v znamení  hudby, tanca, radosti, žartovania  a dobrej nálady.‘‘ – uviedla Eva Čmelová z Centra tradičnej kultúry v Myjave.

Podujatie v Gazdovskom dvore je určené predovšetkým pre deti materských, základných a stredných škôl. Tie sa interaktívnou formou dozvedia viac o pôvode aj významne fašiangov a zvyklostiach, ktoré sú špecifické pre kopaničiarsky región.

,,Na podujatí deťom porozprávame o fašiangových zvykoch, urobíme si fašiangovú obchôdzku, zavinšujeme gazdinej, ktorá deti odmení slaninkou, klobáskou a hlavne výbornými šiškami.‘‘

Záujemcovia sa môžu na podujatie záväzne prihlásiť v CTK Myjava, mailom na eva.cmelova@ctk.tsk.sk, alebo tel. číslach 034/621 32 52, 0918 968 706.

Fotografia: Centrum tradičnej kultúry v Myjave

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️