V sobotu 4. septembra sa v obci Lubina pri pamätníku SNP na vrchu Roh konala pietna spomienka na počesť 77. výročia Slovenského národného povstania. Delegácie a zúčastnení vyzdvihli význam a obetu partizánskeho odboja kpt. Miloša Uhra a jeho spolubojovníkov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí v podbradliansko-podjavorinskom regióne počas okupácie znášali krutosti, ktoré so sebou vojna priniesla.

Spomenuté boli aj mená ako Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba, ktorí utiekli z koncentračného tábora, aby sa neskôr pridali do oddielu Hurban v Lubine a spísali ich Správu, po ktorej sa svet vierohodne dozvedel o zaobchádzaní nacistov so židmi počas holokaustu.

Podpredseda NR SR Milan Laurenčík počas príhovoru povedal:

Chceme si uctiť všetkých, ktorí sa v roku 1944 odvážne postavili a bojovali o všetko, čo nám je drahé. O právo na život, právo na slobodu, právo na národno-štátnu existenciu, právo na demokraciu. Bez povstania našich rodákov by sme boli porazení a historicky pokorení. Našou úlohou je nezabúdať a odkaz odovzdávať súčasným aj budúcim generáciám, aby obhajovali demokratické princípy, slobodu a spravodlivosť, za ktorú naši rodičia a starí rodičia bojovali.

K slovu sa dostali aj minister vnútra SR Roman Mikulec, predseda TSK Jaroslav Baška, poslanec NR SR Radovan Kazda. Po pietnom akte kladenia vencov sa zúčastnení mohli presunúť do amfiteátra s hudobným programom a menšou výstavou vojenskej techniky OSSR.

Historickú postupnosť a význam bojov zhrnul vo svojom dôstojnom príhovore tajomník Ústrednej rady SZPB Viliam Longauer, ktorého časť prejavu si môžete v krátkom zostrihu vypočuť v priloženom videu.

ODKAZ NA FOTOGALÉRIU: https://www.zonerama.com/kopaniciarskenoviny/Album/7602587

Tento projekt nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.