V utorok 12. júla informoval správca Železničného múzea v Starej Turej Viliam Matuška o krokoch samospráv dotknutých absenciou vlakových spojov v novom navrhovanom grafikone železničnej dopravy 2022/2023 na trati č. 121 Nové Mesto nad Váhom – Veľká nad Veličkou.

V grafikone chýbajú spojenia medzi Myjavou, Vrbovcami a moravskou stranou, hoci pod navrhovaným cestovným poriadkom je uvedená pripomienka, že vlaky na danom úseku sú v štádiu riešenia technického a finančného zabezpečenia.

V správe Žel. múzea je uvedené, že po spoločnom stretnutí vo Vrbovciach adresovali starostovia, primátori, ich zástupcovia a ďalší zainteresovaní ministerstvám, Železničnej spoločnosti Slovensko a Trenčianskej župe písomnú žiadosť s názvom „Zachovanie osobnej vlakovej dopravy v pohraničnom regióne Myjava – Vrbovce – Javorník nad Veličkou ČR“ a informovali o pripravovanej petícii za zachovanie vlakových spojov na danom úseku.

Verejnosť správu o možnom zrušení spojov prijala s nevôľou. Niet divu, okrem obmedzenia dostupnosti dopravy pre pracujúcich a mladých ľudí za štúdiom by to uškodilo turistickému potenciálu cezhraničného regiónu. Trať je tiež historicky zaujímavá a so svojimi výhľadmi na krajinu a architektúrou železničnej infraštruktúry sa radí medzi najkrajšie na Slovensku. V dnešnej dobe, kedy by malo byť v záujme štátu oslovovať ľudí pre využívanie verejnej hromadnej dopravy by rušenie znamenalo iba negatívum.

Železničná spoločnosť Slovensko na svoju reakciu nenechala dlho čakať. Podľa nej sa jednalo o nedorozumenie, nič sa nemalo rušiť a o využití trate sa ešte rokovalo.

V návrhu nového grafikonu mala na trati Nové Mesto n/V – Velká nad Veličkou cesta vlakov končiť v Myjave. Rezort dopravy sa však dohodol s českou stranou a vlaky na Moravu by mali z Myjavy – smer Vrbovce premávať naďalej. Ministerstvo hovorí o dvoch vlakových spojeniach z Myjavy do Hodonína. Otázne je, aké ďalšie spoje k nim pribudnú. Súčasný grafikon platný do 10. decembra 2022 zahrňuje 6, respektíve 7 spojov z Myjavy do Vrboviec a do Velkej nad Veličkou. Český dopravca by mal po novom zabezpečiť osobnú vlakovú dopravu aj tam.

V navrhovanom grafikone by na úseku Nové Mesto nad Váhom – Myjava oproti súčasnému stavu pribudli dva spoje. Samospráva mesta Myjava však pripomienkovala zrušenie posledného večerného spoja, ktorý využívajú pracujúci z poobednej zmeny.

Až po dôkladnej komunikácii s predstaviteľmi dotknutých štátnych inštitúcii a spoločností bude zrejmé, do akej miery sa zmení cestovný poriadok na kopaničiarskej železnici a či bude petícia pre zachovanie osobnej vlakovej dopravy realitou. Podstatné je to, či budú inštitúcie reflektovať požiadavky samospráv a potreby obyvateľov regiónu.

Zdroj titulnej fotografie: FB Myjavská štreka

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY