Myjava, 2. apr,. 2024 | Prípravný výbor Koštovky páleného v Myjave začal s prípravami a 27. ročník príznačného kopaničiarskeho podujatia.

Myjavská koštovka patrí medzi prestížne ochutnávky destilátov. S 30-ročnou tradíciou je najstarším podobným podujatím a Slovensku. Každoročne do nej posielajú páleničiari a ovociári z celej krajiny a zahraničia stovky reprezetatívnych degustačných vzoriek, od jablčkovice a slivovice, až po tie menej rozšírené, akými sú napríklad trnkovica, či vínovica. Veria, že práve ich tekuté bohatstvo zo sadov a záhrad získa dobré hodnotenie.

,,S určitou dávkou hrdosti možno povedať, že už od prvého ročníka sa darí plniť zámer organizátorov pripravovať Koštovku  na vysokej odbornej a spoločenskej úrovni. Chceme tak prezentovať tradíciu výroby kvalitnej pálenky i samotného koštovania v našom kopaničiarskom kraji. Prispievať k osvete a propagácii darov prírody v prepojení s ľudským fortieľom, čo je i mottom Koštovky,“ uviedla členka prípravého výboru, Vladimíra Jurenková.

,,Úroda ovocia bola v minulom roku veľmi slabá, preto niektoré pálenice ani neotvorili. Máme však signály, že kvalita destilátov bude výborná. Určite sa nájdu i v tomto roku odložené zaprášené staršie ročníky.“

Už tradične pred samotnou Koštovkou  prebieha hodnotenie – degustácia. Súťaž vzoriek o najlepší destilát vyhlasuje Prípravný výbor Koštovky spolu s partnerom, Slovenským Rádom  rytierov destilátov.

,,Vzorky budú tradične rozdelené do kategórii slivky, durandie, belice, hrušky, jablká, marhule, čerešne, broskyne a rôzne. Všetky odovzdané vzorky budú hodnotiť odborné komisie na základe stanovených kritérií. Najlepšie vzorky sa vyhlásia a ocenia na Koštovke páleného a každá vzorka destilátu bude zaradená do katalógu Koštovky.“

Koštovka páleného sa uskutoční v Kultúrnom dome Samka Dudíka, v sobotu, 18. mája 2024.

Do súťaže sa môže zapojiť každý, kto prinesie  0,3 litra páleného v bielej fľaši, uvedie druh destilátu a rok vypálenia. Vzorky ovocných destilátov sa zbierajú v Kultúrnom dome S. Dudíka – Knižnica do 12.apríla 2024,“dodala V. Jurenková. Potrebné informácie o zbere vzoriek získate na tel. 0903 868 343.

Zdroj: V. Jurenková, Prípravný výbor KP.