11. máj 2023, Brezová pod Bradlom | V noci z posledného apríla na 1. mája sa do Záchrannej stanice pre voľne žijúce živočíchy v Brezovej pod Bradlom vlámali zlodeji, ktorí za sebou zanechali rozbité okná a ukradli majetok stanice vo výške najmenej 600 eur. Trestný čin vyšetruje polícia.

Jednalo sa o vybavenie na chod a údržbu – krovinorez, ďalekohľad, dosky na rekonštrukciu voliéry a rôzne náradie. Stanica, ktorá funguje už desať mesiacov bez finančnej podpory zo strany štátu, sa ocitla v situácii, kedy nemala k dispozícii ani toľko financií, aby zakúpila naspäť ukradnuté veci.

Vzhľadom na poddimenzované zabezpečenie systému ochrany zranených zvierat z voľnej prírody na Slovensku a existenčným problémom, ktorými si v minulosti stanica v Brezovej prešla, by mohla krádež pochovať snahu ochrancov zvierat o ako-také zázemie, v ktorom sa starajú napríklad o zrazenú a zbedačenú zver, vtákov so zlomenými krídlami, opustené a zranené mláďatá, alebo prispievajú k minimalizácii škôd pri migrácii obojživelníkov. Preto pracovníci požiadali verejnosť o podporu, prostredníctvom platformy na darovanie peňazí.

Ľudia však neostali k veci chladní. Do týždňa vyzbierali pre stanicu ešte väčšiu sumu, než ktorá bola krádežou spôsobená. Okrem toho obdržali ďalšiu dobrú správu.

,,Chceme sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí nás podporili v tejto neľahkej situácii. Vďaka množstvu darov sa nám už vrátila vzniknutá škoda a niečo nám zostane aj navyše na ďalší rozvoj stanice. Medzičasom sme konečne obdržali zmluvu, ktorá nám zabezpečí štátnom financovanú prevádzku. Dúfame teda, že to najhoršie už máme za sebou a teraz už všetku energiu budeme môcť venovať tomu najdôležitejšiu, záchrane zvierat,‘‘ odkazuje ošetrovateľka v záchrannej stanici, Adriana Hološková.

Ak by ste mali záujem podporiť Záchrannú stanicu, môžete tak urobiť prostredníctvom zbierky v odkaze TU.

Zdroj foto a titulky: ZS pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom.