Kopanice, 16. jan. 2024 | Deviaty ročník celosezónnej cykloturistickej výzvy Vrchárska koruna Trenčianska pozná svojich 20 vrcholov. Vďaka nej turisti spoznajú i tri miesta kopaničiarskom regióne.

Cieľom Vrchárskej koruny je propagovať  cyklistické a turistické trasy Trenčianskeho kraja. Výzvou pre cyklistov, bežcov a turistov bude od apríla do konca novembra 2024 navštíviť všetky zaujímavé body, na mieste sa odfotiť a fotky zaslať organizátorovi.

V dvadsiatke predpísaných vrcholov, je okrem Frňovského sedla či Letohrádku Babylon tiež  Čertova skala, Hradisko Valy, Kaplnka Panny Márie Snežnej, Oselný vrch, Rafajova Kóta, Rozhľadňa v lesoparku Prievidza, Socha Panny Márie na Holom Vŕšku, Topoľčiansky hrad a mnohé ďalšie.

Zdroj: Obec Vrbovce.

Trasy turistov privedú i na jedno pamätné a jedno výhľadové miesto na kopaniciach. Rozhľadňa Kamenec nad Vrbovcami pribudla medzi zaujímavé turistické atrakcie v krajine ešte len minulý rok. 8-metrov vysoká drevená veža poskytne návštevníkom pekné panoramatické výhľady a zázemie pre oddych. Viac sa o rozhľadni môžete dočítať v našom článku TU.

Zdroj: Mesto Stará Turá.

Pamätník v staroturanskej osade Hlavina pripomína smútnú udalosť na sklonku vojny, kedy podjavorinský kraj čelil vyčíňaniu nemeckých jednotiek pri hľadaní partizánov a trestaní ľudí, ktorí im pomáhali. Pre odplatu sa neštítili použiť tie najtvrdšie prostriedky a i najmenšie podozrenie bolo pre človeka životu nebezpečné. Dňa 3. marca 1945 prišli aj do osady Hlavina, vtrhli do domu Kostelných, kde našli Martina (62 r.) a jeho syna Pavla (27 r.) Oboch zastrelili a zapálili stodolu. Nemci trafili i 16-ročného chlapca Michala Medňanského, ktorý sa snažil ujsť a neskôr na následky zranení zomrel v nemocnici. Pamätník v Hlavine na svojom mieste stojí od roku 1970 a každoročne býva miestom spomienok na zosnulých a partizánsky odboj.

Zdroj: Facebook, Wangdenling.

Zaujímavou zastávkou pre všetkých bude budhistické centrum Wangdenling. Exoticky pôsobiace miesto v obkolesení hôr nad Novou Bošácou je od roku 2009 hlavným sídlom Džogčhenovej komunity na Slovensku. Stretávajú sa tu ľudia za účelom nadväzovania a utužovania priateľstiev, ktorí hľadajú vhodné prostredie pre meditáciu, uchovávanie a realizáciu budhistického učenia.

Titulka: Trenčín región.