Kopanice, 19. máj 2023 | Príslušníci OS SR v rámci 5. ročníka pochodu Duchovne po stopách hrdinov, ktorý organizuje Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR, prešli od 17. do 19. mája 2023 naprieč kopaničiarskym regiónom 80 km pešiu trasu.

Vojaci v ev. kostole v Starej Turej.

Vojaci počas troch dní absolvovali výstup na Čachtický hrad, navštívili pamätník U Klasovitých a zemľanky na Poriadí, zastavili sa pre duchovné slovo v kostoloch v Krajnom, v Košariskách i na Myjave a púť zakončili v Starej Turej. Účastníci pochodu sa vybrali aj na Mohylu M. R. Štefánika, kde predstavitelia OS SR, samospráv obce Košariská a Priepasné, žiaci ZŠ z Krajného a armádni veteráni, vzdali úctu M. R. Štefánikovi.

,,Sme tu preto, lebo si ctíme gen. Štefánika a predkov a rovnako máme vzťah k Československej i Slovenskej republike. Sme radi, že dnes prišli aj mladí ľudia a chápu význam udržiavania takýchto podujatí,‘‘ uviedol Miroslav Šimko z Konfederácie politických väzňov.

,,Uvedomte si jednu vec. Keby nebolo Štefánika, veľmoci by vtedy nezrušili Rakúsko-Uhorskú monarchiu. Jedine pričinením 110 – tisícovej armády ešte neexistujúceho štátu, pristúpili Američania, Angličania a Francúzi k vzniku Československej republiky. Nebyť 28. októbra 1918, nebola by ani dnešná Slovenská republika. Nie je pravda to, čo hovoria niektorí dnešní slovenskí ľudácki spasitelia, a teda že Slovensko vzniklo v 38. roku. To vzniklo práve vytvorením československého štátu v roku 1918,‘‘ povedal 98-ročný pamätník SNP, pán Branislav Tvarožek.

,,Vojaci sa na pochod prihlásili na základe výzvy. Chodíme po rôznych regiónoch Slovenska, aby sme si aj tom pote v tvári i duchovne spomenuli na hrdinov. Zastavujeme sa pri rôznych pamätníkoch, putujeme po kostoloch s duchovnými, navštevujeme pietne miesta, pomodlíme sa a popri tom samozrejme urobíme niečo prospešné pre svoje zdravie. Vo vojenskej profesii je veľmi dôležité, by bol vojak fyzicky zdatný a zdravý,‘‘ povedal Milan Gajdoš, správca Vojenskej podpornej nadácie (VPN), programu pre podporu vojakov, zamestnancov a vojenských dôchodcov v zložitých životných situáciách.

V programe pochodu bolo zastavenie na vyhliadke Hrombaba, kde príslušníci rezortu obrany odhalili Lavičku cti. Ich osádzanie je projektom VPN a lavičky majú ľuďom pripomínať odkaz hrdinov národnooslobodzovacieho hnutia od 19. storočia, až po novodobých vojnových veteránov.

,,Tieto lavičky chceme odhaľovať po celom Slovensku, počas rôznych našich aktivít. Lavička na Hrombabe je prvá, pretože je vyhotovená sna motívy lietadla Caproni Ca.33, ktorým letel Štefánik naposledy. Každá ďalšia lavička bude rovnako v tvare skeletu lietadla a symbolizuje demokraciu, úsilie, vlastenectvo a všetky dobré hodnoty. Chceme týmto aj prezentovať, aby ľudia vnímali hrdinov, ktorí položili a sú ochotní za nás položiť životy, keď je to potrebné. A to vojaci určite sú. Práve v dnešnej dobe je to podstatné, lebo vidíme, čo sa deje vo svete,‘‘ doplnil M. Gajdoš.

Celá fotogaléria z pochodu v odkaze TU.