Vrbovce, 2. sept. 2023 | Turisti sa v kopaničiarskom kraji tešia novej atrakcii. Je ňou rozhľadňa na vrchu Kamenec, ktorú oficiálne skolaudovali pred pár dňami. Obec Vrbovce ju vybudovala vďaka prostredkom z cezhraničného projektu.

Nová rozhľadňa stojí na vrchu Kamenec v nadmorskej výske 522 metrov, neďaleko cesty medzi Vrbovcami a Turou Lúkou. Dostať sa k nej dá pohodne, po asfaltovej cestičke, lemovanej lipovou alejou Samuleja Jurkoviča, ktorú Vrbovčania vysadili ešte pred dvomi rokmi. Rozľadňa je postavená z dubového dreva a má výšku asi 8 metrov. Narozdiel od predchádzajúcich rozhľadní vybudovaných v našom regióne, disponuje táto aj strieškou a tak sa zvýši jej životnosť. Rozhľadňa ponúka pekné výhľady na vrbovčianske i myjavské kopanice, ale aj okolité pohoria.  Pod jej poschodím sa nachádza oddychové miesto pre návštevníkov s lavičkami a stolom.

Okrem novej rozhľadne na Kamenci, stojí na druhej strane vrbovčianskeho chotára rozhľadňa na Žalostinej. Ešte pred pár rokmi jej robila spoločnosť známa veža na Poľane, či neďalejé Drahy na moravskej strane. Obe sa po asi 12 rokoch od výstavby pomaly rozpadávali pod tlakom poveternostných podmienok a dnes už nestoja. Pozorovacie vežičky na hrebeňoch Bielych Karpát majú svoju históriu. Kedysi slúžili pre monitorovacie vojenské účely, dnes sa budujú práve pre rozvoj turizmu a oddych v prírode.

Obec Vrbovce získala na projekt financie v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Interreg s názvom Kam za vtákmi. Ten sa zameriava na zatraktívnenie prírodných hodnôt na území s bohatým vtáčím spoločenstvom. Súčastou projektu sú preto aj infotabule, ktoré návštevníkom priblížia vtáky a ich život v jednotlivých lokalitách obce. V centre Vrboviec tiež postavili novú nabíjačku na elektrobicykle, ktorá sa určite hodí cykloturistom zo vzdialenejších končín, ktorí by chceli prípadne navštíviť práve vrch Kamenec či ďalšie blízke kopce, ponúkajúce krásne výhľady.  

Titulka a info: Obec Vrbovce.