Skákať, behať, hýbať sa. Pre niekoho ľahké, no v dnešnej dobe vôbec nie samozrejmé pohybové úlohy pre deti. Šport je cestou ku zdravému životnému štýlu a vzťah k nemu by sa mal pestovať odmalička. Boris Šumák a Oľga Drahošová sú trénermi v Detskej a mládežníckej atletike v Starej Turej. Spolu s ďalšími ochotnými ľuďmi sa snažia svojich nádejných zverencov viesť k výsledkom a neustále posúvať vpred.

Deti sa zúčastňujú rôznych súťaží, na ktorých si môžu zmerať sily so svojimi rovesníkmi z iných miest. Tréneri sa ich snažia posúvať na úkor vlastného voľného času a samozrejme, bez podpory samotných rodičov detí by to tiež nešlo. Mladí atléti zbierajú úspechy a získavajú tak ďalšiu potrebnú motiváciu, či už sa jedná o bežecké poháre, detskú P-T-S, či súťaže Západoslovenského atletického zväzu.

Foto: Tomáš Zguriš

,,Detská atletika je sama o sebe veľmi zaujímavá. Naše výlety za pretekmi majú široký záber, od Bratislavy až po Košice a tiež medzinárodné. Náš hlavný región je západné Slovensko. Okrem Zväzových pretekov, ktoré sú tak tri krát do mesiaca, chodíme behávať Záhorácky detský bežecký pohár , ktorý sa beháva po obciach okolo Záhoria. Niekedy bývajú preteky aj celý víkend, čo je dosť namáhavé, či na cestovanie, ale aj na čas. Motivácia je náš najsilnejší liek, ktorý musí dobre účinkovať. Robíme všetko pre to, aby deti v klube boli šťastné a mali veľa zážitkov. Preto naše pôsobenie je plne rôznych výletov, pretekov, odmien,‘‘ uvádza tréner B. Šumák.

Jedným z najprestížnejších podujatí v kalendári detskej atletiky je májová Čokoládová tretra s medzinárodným finále v Česku, na ktoré sa deti zo Starej Turej najprv museli prebojovať v kvalifikačných kolách v Bratislave a Žiari nad Hronom. Do celoslovenského finále v Košiciach sa po skvelom bežeckom výkone dostala Nikolka Bachárová v šprinte na 200 metrov. ,,V hlavnom meste ušiel ešte postup Adamovi Lukáčovi a to len o pár centimetrov. Mne to ako trénerovi vôbec nepasovalo, pretože potenciál Adam má. Tak sme si povedali, že ideme bojovať o postup do ďalšieho mesta, a to do Žiaru nad Hronom. Začali sme intenzívne trénovať. Misia bola úspešná a tréning sa vyplatil, Adam hodil svoj osobný rekord 36 metrov, čo mu zaručilo postup do Košíc. Tam sme potom bojovali ako správni športovci a dokázali sme, že ak sa poctivo trénuje, tak prídu aj výsledky. Adam si z 2.miesta zopakoval postup do Ostravy. Nikolka dala do šprintu všetko a tiež postúpila do Ostravy. Predviedli úžasné výkony. ‘‘

Úspech N. Bachárovej a A. Lukáča na celoslovenskom finále v Košiciach. Zdroj: B. Šumák

Detská atletika tak mala v Ostrave po minuloročnom účinkovaní Miška Halinára dvoch zástupcov, ktorí sa predstavili na štadióne, kde bežal na Zlatej tretre aj samotný Usain Bolt. ,,Pocity detí ? Tréner, ten štadión je gigantický!‘‘ opisuje tréner a ďalej hovorí o výsledkoch svojich zverencov. ,,Našim atlétom sa tam nepodarilo postúpiť do finálneho behu, ale to nás nemusí mrzieť, pretože na Slovensku sa prebojovali spomedzi 2500 detí až do úplného finále. Tréning robí majstrov a my pokračujeme.‘‘

Zástupcovia zo Starej Turej na ovále v Ostrave. Zdroj: DMA Stará Turá

Dňa 18. júna sa v Starej Turej konal druhý ročník Športového dňa, ktorý slúžil na prezentáciu atletiky a práce s mládežou v Starej Turej. Bol tiež príležitosťou pre deti vyskúšať si rôzne atletické disciplíny. Hosťom na podujatí bol MTB tréner Michal Pokorný, ktorý vedie na profesionálnej úrovni ľudí k správnemu ovládaniu bicykla.  Výnimočný deň pre atletiku v Starej Turej by nebol možný bez odhodlanej partie, ktorá zabezpečila akciu na vysokej úrovni. Podujatie prišli podporiť hostia z ŠK Jablonica a Inovecké líšky z Mníchovej Lehoty spolu s ďalšími deťmi mimo atletické kluby. Športový deň ukázal, že deti sa hýbať chcú, i keď dnešná doba ponúka naoko zábavnejšie a zaujímavejšie činnosti.

Organizátori Športového dňa spolu s primátorom. Zdroj: Boris Šumák

,,Rodičia majú záujem dávať deti k nám do klubu, ale máme tiež iba určité kapacity, ktoré nechceme presahovať. Teraz sa nám podarilo získať ďalšie trénerky, ktoré sa školia ohľadom Detskej atletiky, tak budeme môcť zobrať viac detí a otvoriť nové kategórie. Väčšinou si deti samé medzi sebou povedia, že je tam kamoš, tak chce ísť aj on. Ale samozrejme aj rodičia prídu, pýtajú sa, potom skúsia a uvidia sami, či je to ono alebo nie. Každopádne treba pozerať na deti aj pohľadom, že nie každé dieťa je vhodné na kolektívne športy. My sa snažíme im ukázať, že atletika nie je len o behaní, ale je to komplexný balíček všetkého možného: beh, hra , priateľstvo, zážitky, radosť, zodpovednosť.

Michal pokorný pri predvádzaní kúskov na bicykli. Foto: Tomáš Zguriš

Práca s deťmi občas dá zabrať a tréneri to určite nemajú s kombinovaním práce, domácnosti a prípravy detí jednoduché. Trénujú pravidelne trikrát do týždňa a cez víkendy cestujú na súťaže. Boris Šumák končí v práci o pol tretej, aby už od 16., resp. 17. hodiny opäť zarezával s deťmi na ihrisku.

,,Je to pekná naháňačka. A to ak máme dôležité preteky, tak sa trénuje aj pomimo tréningového proces. Kebyže nemám tak úžasnú rodinu, toto by nebolo možné stíhať, moja priateľka sa stala ďalším trénerom, čo je super. Je to pre mňa veľká pomoc či na pretekoch, tréningoch alebo administratíve.‘‘ Výsledkom tejto snahy je však viditeľný progres a každé dieťa v klube sa časom posúva. Kondične, ale aj osobne. Popri základoch atletiky a pohybu získavajú deti disciplínu, dobrý pocit zo seba, učia sa sebareflexii a fungujú v kolektíve.

,,Spomeniem len moju dcéru Elku, ktorá je na takej úrovni svojho psychického postoja že mňa a maminu berie ako trénerov. Keď sme na tréningu, tak sa trénuje, keď sme doma, tak sme doma. A môžem povedať, že jej psychická pohoda ju vedie k tomu že je a bude dobrý človek, čo je to najdôležitejšie v živote. Jej aj mojej priateľke Olinke Drahošovej patrí veľké poďakovanie. Samozrejme, to patrí aj rodičom, ktorí nám dôverujú a nosia deti do klubu. Lebo bez detí a ich dôvery by sme neexistovali. Všetkým by som vám chcel zaželať len to najlepšie. Ste super partia a mám vás všetkých rád.‘‘

Pozrite si video, ktoré sme natočili minulý rok na jednom z tréningov DMA Stará Turá:

Titulná fotografia: Tomáš Zguriš

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY