Myjava, Stará Turá, Bzince p/J, 13. máj 2024 | Osemnásty máj prináša 20. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií.  V sobotný večer  mnohé kultúrne inštitúcie otvoria svoje brány po celom Slovensku a od súmraku do polnoci ponúknu návštevníkom  zábavné prehliadky so sprievodom, prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia, kultúrne podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea či galérie.

SNM-Múzeum SNR v Myjave vo svojom programe ponúka návštevu stálej expozície SNR v toku času a interaktívnej mennej výstavy Zmysel to má aj bez zmyslov, ktorá je zameraná na detských literárnych hrdinov s rôznymi postihnutiami.

V rámci špeciálneho programu Čaro ľudových motívov a techník z kopaníc budete môcť pozrieť malú výstavu z rozsiahlej múzejnej zbierky ľudových odevov. Výstava bude zameraná na prucle, ktoré boli základnou súčasťou ľudového odevu a gombíky ako významné dekoratívny prvky. Pripravený bude ja  fotokútik, vedomostný kvíz, ukážka tvorby paličkovanej čipky či tvorivé dielne, kde si bude môcť vyskúšať aj tvorbu svadobného perka s ľudovým motívom či výrobu papierových krojovaných bábik.

Do Múzea M. R. Štefánika v rámci programu Štefánikov vesmír zavíta mobilné planetárium s projekciami, ktoré sú prispôsobené malým i väčším návštevníkom. Projekcie budú premietané od 17:00 do 20:00 hodiny. Ďalej návštevníkov budú čakať scénické prehliadky zamerané na osobnosť astronóma M. R. Štefánika (14:00, 15:00, 16:00, 18:00, 19:00, 20:00) a vedomostný kvíz o tajuplnom vesmíre a najväčšom Slovákovi M. R. Štefánikovi.

 Mestskú museum v Starej Turej pripravuje program v znamení spomínania na dôležité udalosti sedemdesiatych rokov, ktoré sas niesli v znamení romalizácie.  V 70. rokoch vznikli mnohé naše obľúbené filmy, hudbe bolo v móde vydávanie svetových hitov s naším textom, ktoré mnohí považovali za domáce hity. Tieto roky boli tiež obdobím výstavby, vo veľkom sa začalo s bytovou výstavbou, ktorá spolu so systémom prídavkov a zvýhodnení, ako i s istotou zamestnania spôsobila populačnú explóziu.

Aj v Starej Turej sa sedemdesiate roky niesli v znamení výstavby – bola dostavaná výšková budova Chirany, v meste vyrástli mnohé činžiaky, požiarne zbrojnice, detské jasle, vybudovaný bol OD PRIOR.  Zaspomínajte sin a sedemdesiate roky v Starej Turej prostredníctvom žurnálov a filmových záberov, výstavou fotografií zo života minulých dekád  a rovnako výstavou venovanej Dubníka, ktorý v roku 2024 oslavuje 70. výročie výstavby.

Pamätná izba Ľ. Podjavoriskej a Knižnica Ľ. Podjavorinskej rovnako pozýva na Noc v múzeu s programom už od 15. hodiny. Deti sa môžu zabaviť v tvorivých dielňach, pripravená bude prehliadka v pamätnej izbe s výkladom a vystúpením detí. Život ľudmily Podjavorisnkej priblíži filmový snímok a rovnako aj ťítanie z bohatej knižnej tvorby.