Sobotište, 16. máj 2024 | Obec Sobotište pozýva na slávnostné stretnutie, pri ktorom bude odhalená pamätná doska významnej osobnosti našej obce, Aničky Jurkovičovej Hurbanovej. Účastníci stretnutia si pripomenú jej život a dielo a budú mať možnosť zhliadnuť archívne filmové zábery z prostredia divadelníctva.
v Sobotišti a divadelnú hru „Nebola som len herečka“ režisérky Daniely Arbetovej v podaní Poetickej scény Divadielka galéria z Nového Mesta nad Váhom.

Poetická scéna Divadielka galéria pripravila toto predstavenie pri príležitosti 200. výročia narodenia Aničky Jurkovičovej Hurbanovej (1824-2024), ktorá je považovaná za prvú slovenskú ochotnícku herečku. Divadelná scéna bola pre ženy pred dvesto rokmi zakázanou neznámou. Anička sa tým nedala odradiť, mnohým ženám ukázala smer, našla svoju cestu na divadelných doskách, v živote i vo vzdelaní. Jej meno je v našich dejinách zapísané pri mene Jozefa MiloslavaHurbana, jedného z vodcov štúrovskej generácie a slovenského národa.

Slávnostné stretnutie sa uskutoční v nedeľu 19. mája 2024 a bude zahájené o 15.00 hod. odhalením pamätnej dosky pri vchode do Kultúrneho domu v Sobotišti, ktorý pri tejto príležitosti bude pomenovaný práve po Aničke Jurkovičovej.Nasledovať budú vystúpenia hostí a už spomínané filmové premietanie a divadelné vystúpenie.

Špeciálnym hosťom tohto slávnostného stretnutia bude herečka Zuzana Frenglová, ktorá účinkovala
v úlohe Aničky Jurkovičovej v rovnomennom filme. Nedeľné popoludnie obohatí svojimi vystúpeniami aj Folklórna skupina Sobotište. Záštitu nad podujatím prevzal župan Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Jozef Viskupič a akcia je finančne podporená dotáciou TTSK.

Zdroj: Vladimír Jan Kružík, obec Sobotište

Titulka: ilustračná, Sobotište – kaštieľ.