Sobotište, 1. feb. 2023 | Vysoké ceny energií nútia premýšľať obce a mestá, ako v danej situácii ušetriť s čo najmenším negatívnym dopadom na občanov. Jednou z logických možností je regulovanie spotreby.

V prípade elektrickej energie siahajú po obmedzení doby svietenia verejného osvetlenia, čím dokážu v pokladniciach ušetriť stovky až tisícky eur ročne. V Sobotišti si ale môžu vďaka predchádzajúcej modernizácii osvetlenia dovoliť nastaviť intenzitu svietivosti tak, ako uznajú za vhodné a bez nutnosti úplnej tmy.

Obec v posledných dňoch skúšobne reguluje lampy na úroveň 30 % výkonu. Miestnym obyvateľom by to však v bezpečnosti na verejných priestranstvách uškodiť nemalo. Pri frekventovaných cestách a priechodoch pre chodcov totiž svietivosť zvýšili.

,,Ďalším krokom, ktorý zvažujeme, je výmena zdrojov svetla (neónových trubíc) v kultúrnom dome, alebo dome smútku a výmena niektorých starých a málo efektívnych vykurovacích telies.‘‘

V roku 2016 obec vďaka programu EÚ Konkurencieschopnosť a hospodársky rast pristúpila k modernizácii 263 kusov svietidiel za 216 tisíc eur. Úspora spotreby elektriny tým mala dosiahnuť asi 62 MWh ročne.

Titulka a zdroj informácií: Obec Sobotište