Sobotište zažije futbalový víkend. Miestny futbalový klub si pripomína 100 rokov od začiatkov futbalu v obci a oslávi to celovíkendovým programom s exhibičnými zápasmi a hudobnými vystúpeniami.

,,Oslavu sme museli z dôvodu minuloročnej pandemickej situácie o jeden rok posunúť. Je to veľký míľnik a zároveň impulz do ďalšej práce v klube, keď si uvedomíme, že už 100 rokov sa futbalom v Sobotišti bavia generácie ľudí‘‘, približuje Michal Hanzlíček z TJ Sobotište.

Dejiny futbalu v obci sa začali písať v roku 1921. Miestny rodák Ján Štefeček, pred vojnou hráč Újpestu Budapešť, vtedy začal učiť hrávať deti a onedlho sa o hru začali zaujímať aj starší muži. Začali trénovať v priestoroch, kde sa konali trhy zvierat. Toto ‘‘trhovište“ sa stalo domovom celej histórie futbalu v Sobotišti. Futbalový klub ale ešte neexistoval, nadšenci si ihrisko upravovali sami, robili si „handráky“ – handrové lopty a veľkou udalosťou bolo získanie koženej lopty. Po 30 rokoch od začiatkov vznikla Telovýchovná jednota Sokol Sobotište a o tri roky nato mužstvo na novovybudovanom ihrisku začalo hrávať súťaže. Klub odvtedy zažil rôzne obdobia, významný bod histórie prišiel v roku 1977, kedy získal nového hrajúceho trénera, bývalého hráča Myjavy Emila Bičiana, ktorý mužstvo priviedol do najvyššej súťaže okresu Senica.

Dnes hráva Sobotište 6. ligu a v klube sa venujú zveľaďovaniu futbalových podmienok, ako aj mládeži. Futbal je v Sobotišti súčasťou kultúrno-spoločenského života, združuje množstvo zanietených srdciarov a športovcov, ktorí svoju záľubu rozvíjajú a vedú k nej deti.

,,Futbal im dáva možnosť odtrhnúť sa od počítačov, zažiť reálny kontakt so svojimi rovesníkmi pri hre, ktorá ich baví. Dôkazom toho sú kategórie detí do U11, kde máme až do 30 detí, čo je na malú obec ako je Sobotište pekné číslo. Zároveň máme okolo 15 hráčov mládežníckych kategórií už pôsobiacich v Senici, ktorá hráva v týchto kategóriách najvyššie slovenské súťaže. Futbal je nepochybne súčasťou identity, keďže futbalovým klubom v mládežníckych kategóriách prejde veľká časť chlapcov z našej obce. Na nedeľných zápasoch A-mužstva sa stretávajú ľudia v hojnom počte. Je radosť vidieť, ako tu chodia rodinky s malými deťmi a objímajú sa so starými rodičmi, ktorí sú tiež na futbale. Stretnú sa tu celé generácie a bavia sa tým, čo majú radi – futbalom.‘‘

Oslavy 100 rokov futbalu sa začnú v sobotu 25. júna. Futbalové zápasy odohrajú A-mužstvá TJ Sobotište – OFK Vrbovce, Starí páni Sobotište – Mufuza, teda Mužstvo futbalových zázrakov s mnohými známymi osobnosťami, ako Ivan Vojtek, Paľo Topoľský, Ivo Hlaváček,  Rasťo Sokol, Majo Labuda a ďalší. Počas celej soboty bude bohatý sprievodný program za účasti osobností kultúrneho a spoločenského života. Na návštevníkov čakajú mnohé atrakcie, program pre deti a  večerné koncerty Mirky Partlovej, Mariána Greksu so skupinou a Suvereno. Celý program vyvrcholí večernou Oldies párty MUFUZA (DJ Robo Majling).

Nedeľa 26.5.2022 bude patriť mládežníckym kategóriám. Dorastenci odohrajú zápas s Kútmi a prípravka sa postaví proti Spartaku Myjava. Občerstvenie je samozrejmé a TJ Družstevník Sobotište všetkých priaznivcov futbalu a dobrej zábavy na túto akciu srdečne pozýva.

Titulná fotografia: TJ Sobotište

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY