Stará Turá – Papraď, 30. júl 2023 | Dobrovoľní hasiči z Paprade zorganizovali tradičnú mlatbu obilia. Ukážky práce so starými strojmi, spojené s programom pre deti a živou hudbou, prilákali do areálu hasičskej zbrojnice množstvo ľudí z Paprade i okolia.

Foto: Vladimír Blaško.

,,Toľko ľudí tu snáď ešte nebolo. Ale už mlatbu robíme nejaký ten čas a vedia si to spojiť.‘‘  chválil návštevnosť aj pekné počasie predseda DHZ, Ján Klč. Chlapi si popri mlátení nezabúdali robiť technické prestávky, kedy mala možnosť všetkých zabaviť ľudová hudba Strýci ze Strání. Deti sa s rodičmi vozili na koňoch a traktoroch a k tomu všetkému patril výborný guláš, grilovaná klobása či pečené koleno, podľa organizátorov ževraj asi bravčové. Veď pri takej lopote sa treba len dobre najesť. Hasiči z Paprade sa takýmto spôsobom snažia poveseliť ľudí a nie je to len v prípade mlatby. Pravidelne organizujú aj stavanie mája, detský deň či karneval. Bez nich by to skrátka v tejto malebnej podhorskej dedinke nebolo ono.

,,Všetka technika, ktorú pri mlatbe používame je našich členov. Týždeň predtým robievame komornejšiu akciu v rámci DHZ, kde si klasicky nakosíme zbožie, dovezieme a uskladníme snopy, aby bolo všetko pripravené. Techniku sme spojazdnili, vyskúšali, niečo sa opravilo.‘‘ dodáva Ján Klč. Tradičné žatvy, respektívne ukážky, sa stali obľúčeným miestom Papradčanov pre príjemné posedenie. Zatiaľ, čo starším ročníkom sa nejeden krát pri pohľade na mláťačku a stabilák vynoria spomienky na mladosť, tí skôr narodení môžu popracovať na zmenšení generačných bariér a snažiť pochopiť, ako a s čím kedysi ľudia pracovali.“

,,Minulý rok ma tu zastavila babička, ktorá mi povedala, že bolo pre ňu veľmi pekné sa na niečo takéto pozrieť a znova to zažiť. Jednoducho sú tu pamätníci, ktorí na tej technike pracovali. Starú techniku u nás vedia spojazdniť a ovládať už len nejakí dvaja ľudia a my mladí sa to pri nich učíme, lebo keď sa pominú, už tomu nebude nikto rozumieť. Mladá generácia možno nemá takú predstavu, ako sa to všetko kedysi ťažko robilo, ale robíme to práve pre odovzdávanie skúseností.‘‘

Skúsenosti sa ďalej získavajú aj v rámci zboru. Mládežnícky tím sa zúčastňuje rôznych súťaží a nejeden krát si prinesie  domov trofej. V roku 2021 oslávili hasiči na Papradi okrúhlu storočnicu od založenia zboru a k tomu sa tešili aj z vytúženej obnovy hasičskej zbrojnice, ku ktorej každým rokom pribúda zázemie pre kultúrne vyžitie, ktoré pri mlatbe aj iných akciách radi využívajú.

,,Máme u nás svahovitý terén, ale snažíme sa to tu vylepšovať. Nedávno sme betónovali, nová plocha môže slúžiť pre ľudí na tancovanie. Čakajú nás ešte nejaké úpravy terénu, planírovanie a podobne,‘‘ dodal predseda.

Video z mlatby v roku 2022.

Titulka a foto: Stanka Matušíková Volárová.