Nové Mesto nad Váhom, 9. apr. 2024 | Šiesteho apríla 20214 ubehlo presne 200 rokov od narodenia prvej slovenskej ochotníckej herečky, vzdelanej ženy a manželky Jozefa Miloslava Hurbana, Aničky Jurkovičovej. V jej rodnom meste sa v o štvrtok 11. apríla, začína jubilejný, 25. ročník Festivalu Aničky Jurkovičovej.

Celoslovenská prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov s inscenáciami slovenskej a svetovej dramatickej tvorby mapujúcej postavenie a poslanie ženy v živote spoločnosti odkazuje na Aničku Jurkovičovú, ako významnú osobnosť národných dejín, ktorá ovplyvnila pohľad na úlohu žien v národnoemancipačnom hnutí a spoločnosti.

Festival Aničky Jurkovičovej už tradične sprevádzajú výstavy umeleckých diel ženských predstaviteliek umenia. Nenechajte si ujsť štvrtkovú vernisáž Vlasty Švejdovej Ako plynul čas. A piatkové Sochy sú mojím svetlom od Marianny Machalovej-Jánošíkovej. Kristína danková a Jozef Karlík prichádzajú do Podjavorinského múzea so zaujímavou výstavou  Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia, krá priblíži život priekopníčky ženského herectva a jej rodinným príbuzných v súvislosti s Novým Mestom na Váhom. Vo štvrtok otvorí divadelný program domáce Divadielko Galéria, v piatok sa predstaví Divadelná skupina Jána Chalupku z Brezna a to hneď dvomi hrami. Zahraničie bude reprezentovať Divadelný  súbor z Němčic nad Hanou a vojvodinskí Slováci v podobe SKUS hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy a Ochotníckeho divadla KC Kysáč. Celý program nájdete v grafikách:

Info: Mesto Nové Mesto nad Váhom.