Vrbovce, 31. aug. 2023 | Na najväčšej svetovej súťaži v pletení z vŕbového prútia v poľskej Poznani zanechali stopu aj košikári z kopaníc. Slovensko reprezentovali Milan Mareček z Vrboviec a Peter Beňo zo Starej Turej.

V dňoch 24. až 27. augusta, sa v hlavnom meste Veľkopoľského vojvodstva konal 5. ročník celosvetovej súťaže v pletení z vŕbového prútia a iných materiálov. Svetový festival Grand Prix tento rok privítal súťažiacich z 59 krajín, ktorí prezentovali svoje remeselné zručnosti pred medzinárodnou porotou.

Našu vlasť zastupovala výprava členov Združenia košikárov Slovenska, menovite Miroslav Mareček z Vrboviec, Jozef Boďa z Trnavy, Peter Beňo zo staroturanskej Topoleckej a Dana Ptáčková z moravského mestečka Morkovice-Slížany, všetci známi nášmu kraju aj vďaka pôsobeniu na medzinárodnom stretnutí majstrov košikárov v Rudníku.

Zdroj: Vrbovce, dedinka v údolí.

Majster Milan Mareček sa v obrovskej konkurencii umiestnil v kategórii ,,Úžitkové umenie’’ na treťom mieste. V tejto kategórii prezentoval krásne opletenú fľašu s koženým remeňom, ktorý bol taktiež jeho výrobkom. Priamo na mieste vytvoril nevšednú dózu z pedigu, ktorá bola zaradená do kategórie galantéria. Peter Beňo z Topoleckej obdržal rovnako za svoje dielo skvelé umiestnenie – ocenenie za prútené svietniky v kategórii Tradičné dekorácie. Dana Ptáčková v kategórii Koše obsadila výborné druhé miesto.

Zdroj: Vrbovce, dedinka v údolí.

Organizátorom slovenskej expedície bol Tomáš Mikolaj z Ústredia ľudovej umeleckej výroby, ktoré sa snaží dlhodobo podporovať remeselníkov  a výtvarníkov pri podobných príležitostiach. Vďaka ÚĽUV a podpore z grantu Fondu na podporu umenia  bolo podujatie svetového formátu aj príležitosťou pre našich nositeľov prastarého remesla, aby sa oboznámili s ďalšími trendmi, dizajnmi, technikami i materiálmi a zároveň prezentovali svoje zručnosti.

Zdroj: Vrbovce, dedinka v údolí.

Návštevníci mohli slovenské košikárstvo tiež spoznávať vďaka výstave zbierkových predmetov Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave a výrobkov členov Združenia košikárov Slovenska, medzi ktorými bol napríklad víťazný výrobok Nevšedných podôb prútia 2022, pletený šachový stolík M. Marečka. Súčasťou festivalu boli aj kultúrne vystúpenia, predvádzanie jednotlivých košikárskych štýlov a workshopy.

Titulka: M. Mareček – foto ÚĽUV.

Informácie: Obec Vrbovce, ÚĽUV, festiwal-wiklina.pl