Prašník, 19. aug. 2023 | Inovecko-Karpatská hasičská liga pozná svojich víťazov pre rok 2023. Po tretí raz v rade sa nimi stali hasiči DHZ Pavlice. V ženskej kategórii zavládla obrovská radosť v Prašníku.

Prašníčanky si nenechali prekĺznuť víťazstvo pomedzi prsty a na domácej, veľmi dobre pripravenej trati a s početnou diváckou podporou zabehli najlepší ženský čas –  17, 19 sek. Za úspechom stoja štyri vyhraté súťaže v posledných piatich kolách, disciplinovanosť a rýchlosť, ktorou vynikali počas celej sezóny. Pekným výsledkom sa blysli aj muži, s časom 14,25 sek. si uchmatli tretie miesto.

,,Veľa rokov sa nám darilo v mužskej kategórii, ale v tomto roku sa chlapom nejako nepodarilo dať sa dokopy, pretože nejakí odišli. Pracujeme však na tom, aby sme to dali znova do starých koľají. Som ale rád, že túto štafetu prebrali naše dievčatá a po dlhých rokoch trápenia, aj výmien na pozíciách, si tvrdou drinou absolútne zaslúžia tento úspech. Svoje výborné výsledky dnes potvrdili dvakrát vynikajúcim výkonom, sedemnástkovým časom na domácej súťaži. Prvé miesto im určite patrí“, hovorí predseda DHZO Prašník, Peter Boor,  ktorému sa na súťaži dostalo aj osobnej pocty za dlhoročnú prácu pri zbore a vedení IKHL vo funkcii prezidenta súťaže.

Do Prašníka totiž zavítal prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany na Slovensku, generálny inšpektor Jozef Smolinský, ktorý využil štatút a povýšil Petra Boora do hodnosti vrchného inšpektora a  tiež technika Vladimíra Micháleka, ligového hospodára z DHZ Babulicov vrch, do hodnosti staršieho technika. ,,Zaslúžia si to, pretože organizujú túto ligovú súťaž a  bez ich pôsobenia by ste sa takto stretávali ťažko. Verím, že im to vydrží a budú naďalej pokračovať vo svojej práci’’, povedal hasičom J. Smolinský.

,,Tento ročník bol taký špecifický. Čakali sme, že sa nám to znova posunie o čosi nižšie, že po korone znova budeme mať menej tímov, ale som rád, že som sa mýlil. V ľuďoch sa chuť do športu znova začína budiť a tímy sa dávajú opäť dohromady. Je to vidieť na výsledkoch aj na záujme, čo odzrkadľovala súťaž v Prašníku’’, dodal P. Boor.

Tretie miesto patrilo nakoniec hasičkám z Rudníka a ako druhý ženský tím, sa v konečnej tabuľke umiestnili hasičky DHZ Babulicov vrch. Nanešťastie pre ligu, v budúcom ročníku IKHL už konkurenciu ostatným tímom robiť nebudú. ,,Nemá  kto behať. Niektoré z nás skončili školy, majú pracovné povinnosti, alebo idú do zahraničia,’’ povedala Zuzana Skovajsová o osude parťáčok, ktoré si tak mohli užiť (možno) poslednýkrát oslavy v starej dobrej zostave. Druhé miesto brali aj ich kolegovia v mužskej kategórii. Tí si zopakovali rovnaké umiestnenie po roku a ukázali, že sú momentálne najlepším súťažným hasičským tímom z kopaničiarskeho regiónu.

,,Je to pre nás známy pocit. Už dva roky dozadu sme si to tak spremiérovali. Tento rok sa znova zišla naozaj silná partia. Zostali sme spolu a prakticky jediná zmena prišla, keď sme museli Vladka Michálka doslova dotiahnuť z hasičského dôchodku. Niekedy ho zastúpil Jakub Galandák z Rudníka, čiže bola to pre nás veľká pomoc. Ja osobne po jedenástich rokoch, čo sa venujem  hasičskému športu, postupujem s tímom na Slovenský superpohár, čo je pre mňa veľká emócia a najkrajší pocit. Bude to začiatkom októbra  v Kútoch a môžeme si tam zmerať sily s najlepšími tímami zo Slovenska’’, povedal Ján Ferianec za DHZ Babulicov vrch a prezradil aj nasledujúce plány po ukončenej lige; ,,Máme v pláne ísť na nejaké súťaže ZsHL, pôjdeme na finale  do Ďurďového a chceme sa predovšetkým dobre pripraviť na superpohár, kde nás čaká neľahká úloha. Dáme do toho maximum, chceme sa tam ukázať a možno tým aj pozdvíhnúť trošku meno našej IKHL v rámci hasičských ligových súťaží na Slovensku.’’

Absolútne suverénne si celú sezónu počínali hasiči DHZ Pavlice. Z deviatich súťaží si domov odniesli sedem trofejí a po tretíkrát v rade sa stali majstrami ligy. Počas celej sezóny sa ich čas útoku motal na skvelej hranici 13. a 14. sekundy. V Prašníku ich dokázal predbehnúť  iba tím DHZ Pata.

,,Sezóna bola perfektná. Ubehla rýchlejšie, ako sme si mysleli, ale víťazstvo je myslím zaslúžené. Chalani sa snažili, mali sme nového strojníka, Juraja Mišáka, ktorý si zaslúži veľkú pochvalu za to, ako to s nami zvládol. Veľakrát nám robil vodiča, čo ako ste aj dnes videli, nebolo veľmi jednoduché. Ďakujem tímom aj chalanom za celú ligu,’’ povedal za DHZ Pavlice šprintér Richard Muller. Na majstrovskom pódiu si tretí stupienok vybojovali hasiči DHZ Vrzávka. Tí až do posledných ligových pokusov zvádzali priamy súboj s Topoleckou. Napokon rozhodol u oboch tímov druhý pokus, kde Vrzávčania dokázali zostreknúť terčík za 14,88 sek, zatiaľ čo hasičom Topoleckej sa to podarilo za 14,92 sek. Rozhodovali teda doslova stotiny sekundy.

11. ročník Inovecko-Karpatskej hasičskej ligy bol ukončený slávnostným vyhlásením výsledkov, ale aj poďakovaním pre všetkých, ktorí sú súčasťou ligy a podieľajú sa akokoľvek na podpore, propagácii a rozvoji hasičského športu v podjavorinskom regióne. Hasičský šport je o emócii, zábave, motivácii, ale aj zodpovednom prístupe ku kolektívu a svojej pozícii v tíme. Dobrovoľní hasiči nie len že ponúkajú prostredníctvom IKHL zaujímavé športové podujatia pre fanúšikov i nezainteresovaných divákov, ale najmä pomáhajú obciam a občanom v krízových situáciách a zásadným spôsobom sa v mnohých prípadoch podieľajú na verejnom živote samospráv. Ich úloha je nepostrádateľná a práve hasičský šport môže byť odrazovým mostíkom pre získavanie nových, zanietených mladých ľudí pre vykonávanie svojej činnosti v budúcnosti. Úloha hasičskej ligy preto má zmysel a tak prajeme IKHL všetko dobré aj v roku 2024.

Konečné poradie ženskej a mužskej tabuľky IKHL:

Viac fotografií a záverečné video z Finále IKHL v Prašníku vám prinesieme čoskoro.

Titulka a foto: Kopaničiarske noviny.