Sobotište, 2. máj 2023 | Jedno z najvyhľadávanejších turistických podujatí na Záhorí a kopaniciach zaknihuje v Sobotišti, v pondelok 8. mája 2023, svoj 39. ročník. O dôležitých informáciách organizácie prestížnej Sobotištskej pätnástky, informoval na stránke podujatia člen KST Sobotište, Juraj Koba starší.

Turisti budú začínať bez hromadného štartu, od kultúrneho domu za kaštieľom v centre obce, v čase od 6. do 10. hodiny. Nie je potrebné vypisovať žiadnu prihlášku. ,,Pri stolíku s označením vybranej trasy zaplatia štartovné a dostanú účastnícku kartu pre nimi vybranú trasu. Na karte je popis priebehu trasy od štartu do cieľa s upozornením na farbu turistických značiek, po ktorých táto trasa vedie, ako aj na miesta, kde sú umiestnené bufety.‘‘

Štartovné bolo dlhé roky symbolické jedno euro, tento rok ho zdvihli organizátori na dve eurá na osobu. Tieto peniaze využije Klub slovenských turistov Sobotište najlepšie ako vie – na obnovu turistických trás, údržbu útulne pod Uchánkom, studničky Kulifajky, prameňa v Závrší a Vyhliadky pod Ovčincom. Všetky tieto čarovné miesta dostanete možnosť prechádzaním trás na turistickom pochode navštíviť.

,,Na Sobotištskú pätnástku prichádzate dobrovoľne, aby ste boli v prírode so svojím partnerom, rodinou, priateľmi. Ak budete chcieť pečiatku do účastníckej karty, môžete sa ňou „obslúžiť“ pri bufetoch v Závrší a na Havrane, v bufete sobotištských hasičov. Diplom za účasť  si môžete prevziať hneď pri zaplatení štartovného, alebo až po príchode do cieľa, kde Vám na požiadanie napíšeme aj meno.‘‘

Budete si môcť vybrať z 10, 12, 15, 30 a 50 km dlhej trate. Všetky vedú po značených turistických trasách, časť 10 km trasy má biele značenie s nápisom 10 km. Členovia KST na obnovení značenia poctivo pracovali. Popis a mapu nájdete ako v účastníckej karte, tak i na veľkej mape pri vstupe do kultúrneho domu. Pre navnadenie sa na turistický zážitok na sobotištských kopaniciach, odporúčame pozrieť si naše video z vlaňajšieho ročníka. Nebudeme chýbať ani tento rok.

Titulka: Kopaničiarske noviny, logo KST

Zdroj: KST Sobotište