Pokiaľ je gazda kráľom na poli, traktor je jeho najvernejší pomocník. Kde sú tie časy, kedy boli gazdovia v každej dedine a kedy si svoju obživu museli poctivo zbierať či vyorávať, aby boli zásoby na zimu. Časy všetko zmenili a predovšetkým sa zmenil systém hospodárenia v krajine. Tak ako gazdov, tak už ani traktory dnes príliš medzi ľuďmi nevidno. Ešte stále sa však nejaké nájdu a máme tu aj milovníkov historickej techniky, ktorí s obľubou staré poľnohospodárske stroje zachovávajú a opatrujú ako klenoty. A bodaj by si to nezaslúžili, veď traktory boli (a sú) po celé generácie symbolom prosperity, pokroku a práce ľudu k lepším zajtrajškom.

Tieto Zetory si už niečo pamätajú. Zdroj: Miroslav Bitarovský / Trenčiansky Terajšok

V Moravskom Lieskovom v časti Bučkovec sa 18. júna rozhodli prinavrátiť motorových pracantov medzi ľudí na novom podujatí – súťaži zručností spojenú s výstavou techniky pod názvom Moravskolieskovská traktorparáda.

Prejazd na Bučkovec. Zdroj: A. Štefániková

,,Od malička som bola s otcom pri nejakých drobných opravách strojov alebo som sa s ním rada išla previesť na traktore. Neskôr sme si zadovážili Zetor 25k, ktorý sme s otcom spolu zrenovovali. Veľmi ma baví poľnohospodárska technika. Jednoducho sme sa rozhodli, že by sme začali organizovať aj nejaké podujatie.‘‘ hovorí Adriana Štefániková, mladá slečna z Mor. Lieskového, ktorá bola hlavnou iniciátorkou traktorparády spolu s otcom Pavlom. Pred príjazdom na Bučkovec sa traktoristi zišli v obci, kde prebehla spanilá jazda.

,,Predsa len, každý traktorista sa rád pochváli svojím tátošom na kolesách. Našej traktorparády sa zúčastnilo celkom 35 súťažných traktorov a asi 25 výstavných traktorov. Pre detičky boli po celý deň pripravené rôzne súťaže a detské atrakcie.‘‘

Zúčastnilo sa asi 60 traktorov všetkých kategórií a veľkostí. Zdroj: A. Štefániková

Nezáležalo na tom, či sa jednalo o traktory domácej či továrenskej výroby, malé či veľké. Predovšetkým išlo o zábavu a spestrenie či už pre návštevníkov, tak aj pre majiteľov strojov, ktorým dali zabrať pripravené disciplíny. ,,Ako prvou bolo cúvanie so štvorkolesovou vlečkou, druhou prejdenie cez klady s pohárom vody a ďalšou zatlčenie klincov s otočným kladivom.‘‘

Disciplíny preverili zručnosti vodičov. Zdroj: A. Štefániková

Medzi zúčastnenými bol aj Jozef Žák, organizátor burzy veteránov a výstavy historickej techniky na Myjave, so svojím sovietskym žltým obrom. ‚,Jedná sa o traktor Kirovec K-700A vyrobený v roku 1985. Je to funkčný kúsok, ale historický, takže už sa nepoužíva na robotu. Na tomto stroji i ďalších podobných sa sedí na pravej strane, aby traktorista videl lepšie do brázdy pri oraní.‘‘

Jozef Žák v Kirovci. Zdroj: Miroslav Bitarovský / Trenčiansky Terajšok

Súťaže sa zúčastnil aj tím známej relácie Farmárskej revue na čele s Máriom Hanzelom. V malej kategórii traktorov zvíťazil Pavol Filus pred Patrikom Hejdišom a  Vladimírom Kollárom,  vo veľkej kategórii traktorov si cenu domov odviezol Jaroslav Uhlík. Druhý skončil  Patrik Hejdiš a tretí  Matúš Blaho.

,,Ďakujeme nášmu hlavnému sponzorovi spoločnosti KRAMP a taktiež aj všetkým ostatným sponzorom a organizátorom, ktorí nám boli nápomocní pri organizovaní tejto akcie. Určite plánujeme pokračovať aj na budúci rok,‘‘ dodáva A. Štefániková s odkazom, že medzi sebou o rok radi privítajú aj nových súťažiacich.

Titulný obrázok: A. Štefániková

Zdroj informácií: M. Bitarovský / Trenčiansky terajšok, spracoval: Redakcia Kopaničiarske noviny

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY