Kopanice, 21. august 2023 | V týchto dňoch si pripomíname 55. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Udalosť, ktorá rezonovala takmer v celom svete, priniesla zbytočné obete na životoch, stratu viery u mnohých ľudí v demokratickejšiu budúcnosť štátu a tiež tzv. normalizáciu, teda návrat tvrdého komunistického systému po potlačení Pražskej jari.

Sovietske tanky na Myjave, foto: Ing Branislav Zrutta.

Počas osudových dní od noci z 20. na 21. augusta 1968, kedy vojská piatich štátov Varšavského paktu prekročili hranice našej republiky a počas nasledujúcich mesiacov, sa udialo viacero tragických údalostí, kedy pri potýčkach s jednotkami alebo v dôsledku nehôd  prišlo o život dovedna 148 Čechov a Slovákov. Tieto tragédie neobišli ani náš kraj, i keď sa do histórie vpísali zvláštnymi príbehmi.

V časopise Cieľ z 27. augusta 1968, sa v rubrike Mozaika okupovanej vlasti, vyskytol príbeh z Brezovej pod Bradlom. Cez mestečko sa vojská pohybovali od Piešťan v smere na Moravu. 25. augusta im naproti šiel 76-ročný obyvateľ Brezovej pod Bradlom, Ing. Boris Zinoviev, ktorý ich údajne ako jediný prišiel vítať kvetmi. Iné informácie hovoria o tom, že jednoducho stál pri krajnici a pozoroval tanky.  Ťažko povedať, čo sa v tom čase na Piešťanskej ulici v Brezovej odohralo, pramene však hovoria o tom, že bol usmrtený prechádzajúcim tankom, ktorý ho zachytil. Podľa stôp na vozovke mal tank vybočiť zo smeru jazdy  a rodáka z Varšavy úmyselne prejsť.

Počas okupácie zomrel v Prašníku len 25-ročný mladík z Vrbového, Ján Petrucha. Dňa 1. septembra mal vo večerných hodinách hovoriť so skupinou sovietskych vojakov (dôstojníkov?) v Prašníku. Vzhľadom na to, že sa rozprávali na ulici pred krčmou, respektívne v nej, pravdepodobne pri udalosti zohral rolu alkohol. Jedno dohľadané vysvetlenie hovorí o tom, že Ján si údajne požičiaval od vojaka benzín do motorky, zatiaľ čo k nim prišiel sovietsky poručík. Mladík mal poručíka požiadať o to, či si môže pištoľou skúsiť zostreliť lampu verejného osvetlenia. Poručík súhlasil a siahol po pištoli, ktorá  mala nedopatrením vystreliť a to mládencovi priamo zo zadu do hlavy. Ján padol k zemi mŕtvy, vojaci sa zľakli a v terénnom aute sa rýchlo stratili. Ďalšie vysvetlenie sa však ponúka, ako uveriteľnejšie. Síce úmysel rozbiť lampu bol, ale iniciátorom bol práve opitý poručík, ktorý nešťastne vystrelil a Jána Petruchu zabil. Malo sa jednať o podporučíka Vladimíra Michailoviča Ustinova, ktorý za svoj čin dostal ‘’až’’ trojročný, podmienečný trest.

August 1968 ukázal jednu veľkú slabinu celého systému komunistického bloku. Násilným vpádom stoviek tisícov vojakov do krajiny, ktorá ani nebola zasiahnutá revolúciou, potvrdili sovieti svoj strach, ktorý mali o udržanie moci a jediným spôsobom, ako ho dokázali potlačiť, bolo silou a zbraňami. Okolnosti sa podpísali na osudoch desaťtisícov ľudí, ktorí po auguste 68 utiekli do zahraničia a tiež ich rodinných príslušníkov.

Okupačné vojská na území Slovenska vytrvali dlhých 23 rokov, posledný sovietsky vojak opustil republiku v lete 1991.

Titulka: Vojenská kolóna v Brezovej pod Bradlom, zdroj foto: Mesto Brezová p/B.