Myjava, 26. feb. 2024 | Organizátori Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava predstavili nový vizuál 64. ročníka sviatku folklóru.  Prezentovať bude ľudí tvoriacich bohatú rozmanitosť Slovenska.

Už tradične sprevádza každý ročník jedného z najväčších folklórnych festivalov jedinečná téma, s ktorou sa návštevníci zoznamujú prostredníctvom pásiem a sprievodného programu. Slovensko ako vnútrozemskú krajinu na križovatke európskech ciest dotvárali strety ľudí, poznatkov, tovarov a vedomostí. Uhorsko ako mnohonárodnostný štát v minulosti prichýlil viaceré etniká a národnosti. Vedľa seba tu žili Maďari, Slováci, Židia, Rómovia, Nemci, Chorváti a ďalší. Pestrú mozaiku i neskôr dotvárali Vietnamci, Kubánci a v súčasnosti napríklad Ukrajinci, Srbi a ďalší.

Medzinárodný folklórny festival Myjava 2024 sa tak bude niesť v zmesi kultúr a ľudí, ktorí tvorili a tvoria rôznorodú mozaiku Slovenska. Autorom vizuálu plného farieb je grafický dizajnér Ján Karlik.

Vizuál MFF Myjava 2024, zdroj: Medzinárodný folklórny festival Myjava.

Tému bude odrážať výber zahraničných súborov, ktoré organizátori pozývajú práve z krajín, ktoré majú na Slovensku menšinové zastúpenie. Festival priblíži napríklad kultúru karpatských Nemcov na západnom Slovensku, židovskej hudbe bude venovaný koncert v kostole. Nebudú však samozrejme chýbať ani domáce kolektívy a telesá zo západnej časti Slovenska, vrátane tých domácich.

,,Kultúra na Slovensku je pestrá, má obrovské množstvo farieb, chutí, vôní a zvukov. A tie budeme môcť „ochutnávať“ práve na myjavskom festivale v júni tohto roka. Už teraz vás na toto významné podujatie srdečne pozývame,’’ uviedli organizátori festivalu, ktorý sa bude konať od 19. do 23. júna 2024.

Zdroj: MFF Myjava.