Ministerka kultúry Natália Milanová zapísala 3. decembra šesť nových prvkov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jedným z nich sú ‘‘Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti‘‘. O zapísanie sa úspešne usilovalo Centrum tradičnej kultúry v Myjave, ktoré napokon obdržalo aj certifikát.

Zoznam je unikátnym súpisom významných prvkov a praktík, ktoré existujú v súlade v prostredím a históriou spoločenstiev a tvoria ich historickú identitu. Je súčasťou tvorby Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

“Slávnostnými okamihmi ako je aj tento dnešný, prispievame k tomu, aby boli naše tradície a zvyky zachované pre ďalšie generácie, čo je obzvlášť dôležité pre identitu a históriu krajiny a národa“ – napísala na Facebooku ministerka kultúry.

Ministerka pri zápise nových prvkov do zoznamu. Zdroj: FB Natália Milanová – ministerka kultúry

Párové krútivé tance s dvíhaním či vyhadzovaním partnerky sú špecifickým prejavom tanečného folklóru v Myjave, Trenčíne a blízkom okolí a ich pomenovanie sa líši podľa lokality. Majú improvizačný charakter a obsahujú znaky starších tancov, ktoré sa na území Slovenska šírili od 16. storočia.

“Tanečník vyhadzuje tanečnicu do výšky v tesnom držaní tak, že si mu po výskoku kľakne či sadne na bedro, stehno či plece. Vyhadzovanie partnerky je najvýraznejším identifikačným znakom tohto tanca. Tanec mal a má zábavnú funkciu, no nedá sa vylúčiť aj jeho súvis s mágiou plodnosti. V minulosti sa tancoval pri všetkých tradičných tanečných príležitostiach pri ľudovej hudbe, kde účastníci zábav zohrávali najdôležitejšiu úlohu pri tradovaní prvku do súčasnosti‘‚ – uvádza na svojej stránke Centrum tradičnej kultúry v Myjave.

Dnes pôvodné tance udržujú pri živote folklórne súbory prostredníctvom vystúpení na podujatiach a pri ďalších aktivitách. Zapísanie do reprezentatívneho zoznamu prispeje k uchovaniu celospoločenského významu tejto miestnej jedinečnej tradície pre budúcnosť. Od roku 2016 je v tomto zozname napríklad zapísaná aj Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny.

Popis a zdroj titulnej fotografie: Folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy tancuje tanec hustí z myjavskej oblasti/70. roky 20. storočia/autor neznámy, www. ludovakultura.sk

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️