Brezová pod Bradlom, 15. apr. 2024 | V piatok 15. marca sa na mestskom úrade v Brezovej pod Bradlom uskutočnilo druhé pracovné stretnutie organizačného výboru podujatia Štefánikove dni 2024. Tretí ročník festivalu oslávi osobnosť Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 144. výročia jeho narodenia. Úlohou bude priblížiť kultúrnym, vzdelávacím a športovým programom Štefánikovu prácu a odkaz spoločnosti.

,,Ide nám o to, aby sme zapojili čo najširšiu verejnosť a mladých ľudí, ktorí by si mali takouto formou  pripomínať dejateľa našej prítomnosti. Dnes sme spresňovali niektoré veci, pretože nie je možné takéto podujatie pripraviť zo dňa na deň,“ približuje predseda Spoločnosti M.R. Štefánika, Peter Novotňák. Podľa jeho slov môže opäť festival prilákať ľudí a obohatiť kultúrne dianie v podbradlianskom kraji.

,,Základom Dní je piatok, kedy položíme vence  k Štefánikovmu rodnému domu v Košariskách a bude venovaný viac kultúrnemu a vzdelávaciemu prvku. Budú naň nadväzovať časti podujatia v Štefánikovom múzeu a vo večerných hodinách v Brezovej odohrá Klub Spoločnosti M. R. Štefánika z Prešova divadlo Siločiary mojej duše.“

Sobota bude venovaná športu. Brezová pod Bradlom privíta od ranných hodín stovky turistov a príslušníkov slovenských i zahraničných ozbrojených síl.

,,V prípade príslušníkov OS SR máme prísľub, že to bude tak ako pominulé roky a budú informovať útvary. Prvýkrát majú záujem o medzinárodný pochod Taliani, mohli by sa zapojiť aj Nemci. Riešime menšie problémy so zabezpečením prihlasovania v iných krajinách,  ale verím že ich to neodradí.‘‘ približuje riaditeľ Medzinárodného pochodu k pocte M. R. Štefánika, Peter Rajnoha a pokračuje;

,,Trasovanie zabezpečuje domáci, znalý turista Ján Ábel. V minulom roku veľká väčšina prešla trasy bez problémov, ale i tak sa snažíme odstrániť všetky nedostatky a  pripraviť sa tak, aby aj človeku – neturistovi bez znalosti regiónu, bolo všetko  jasné. Chceme zlepšiť registráciu účastníkov a s tým spojenú organizáciu, takže verím, že tento ročník bude najlepší. Už na to máme skúsenosti a radi by sme sa posunuli a zapojili aj regionálnych podnikateľov, aby zatraktívnili turistom cestu.‘‘

Futbalový turnaj O pohár primátora mesta a Spoločnosti M. R. Štefánika sa oproti minulému ročníku podujatia, presunie z Myjavy do Brezovej pod Bradlom.

,,Vzhľadom na to, že o futbalový turnaj na Myjave nebol divácky záujem, sme od tohto zámeru upustili. Bolo leto, deti na dovolenkde, bazény prázdne, nebol to jednoducho šťastný termín. Hľadáme však spôsoby, ako do programu mesto Myjava zapojiť, pretože nám minulý rok vytvorilo excelentné podmienky pre organizáciu športovej časti. Mohla by sa pripojiť k Medzinárodnému pochodu a hľadáme tiež cestu, ako  v súčinnosti s Centrom tradičnej kultúry v Myjave priniesť program do kultúrneho domu.  V nedeľu bude mať ukončenie Dní Štefánika duchovný rozmer, so službami Božími v myjavskom evanjelickom kostole, s položením vencov pri  prvom Štefánikovom pamätníku,“ vysvetlil Peter Novotňák.

Sprievodné aktivity by mali tvoriť výstavy, prednášky v Infobode na Bradle, i večerné pozorovanie oblohy. Pomocnú ruku pri tvorbe programu ponúklo aj Múzeum D. S. Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom.

,,Odpoludňajší sobotný  program bude na námestí v Brezovej, aj na Štefánikovej Mohyle, kde prebehne stretnutie klubov Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.  Máme zámer pozvať príbuzných zo Štefánikovej rodiny. Uvidíme, či sa nám to podarí.‘‘

Štefánikove dni 2024 sa uskutočnia v dňoch 19. až 21 júla v Košariskách, Brezovej pod Bradlom a Myjave. Kompletný program sa kreuje a o ďalších aktivitách a príprave festivalu kultúry, vzdelávania a športu pod jednou strechou, vás budeme informovať.

Mediálny partner podujatia Dni Štefánika