Brezová pod Bradlom vyrieši problém, ktorý roky škaredil mesto. Desať rokov opustená budova starej školy na Piešťanskej ulici sa zmení na nové nájomné byty.

Prvá slovenská štátna meštianska škola a ľudová škola v Brezovej pod Bradlom bola postavená do roku 1934 ako jedna z ozdôb prvorepublikovej školskej architektúry. Až o 30 rokov neskôr postavili súčasnú budovu základnej školy na Dolných Lúkach, ktorú vtedy dokonca pri príležitosti 20. výročia SNP otvoril Alexander Dubček. Obe školy fungovali spoločne dlhé desaťročia, jednu dobu ich navštevovalo viac ako tisíc žiakov. Postupne však detí začalo ubúdať a to do takej miery, že nebolo potrebné a efektívne prevádzkovať obe budovy.

Stará škola doslúžila svojmu účelu v roku 2012. Odvtedy nevyužitá  iba chátrala. Mesto sa dlhé roky snažilo situáciu vyriešiť a budovu odpredať, nebol však o ňu záujem. Po trojročnom úsilí a administratívnych peripetiách však konečne úspešne získalo z Ministerstva dopravy a výstavby a Štátneho fondu rozvoja bývania prostriedky na to, aby v objekte vzniklo 35 nájomných bytov, (konkrétne 14 jednoizbových, 18 dvojizbových a 3 trojizbové) a 48 parkovacích miest.

Projekt vyjde na bezmála tri milióny eur, z toho mesto zafinancuje 740 tis. eur, na ktoré sú zoberie úver. Rekonštrukciu zhotoví firma STROJSTAV z Prievidze a doba prestavby by nemala presiahnuť 450 dní. S prácami by sa malo začať začiatkom roka 2023.

,,Bude to najväčšia investičná akcia mesta za niekoľko desaťročí. Verím, že po dokončení diela budeme všetci spokojní. Nielen noví nájomníci, ale aj my ostatní Brezovania. Nielen preto, že sa skrášli a upraví celý areál pri vstupe do mesta od Piešťan, ale najmä preto, že naše mesto dostane nový impulz na rozvoj.‘‘ konštatuje primátor Jaroslav Ciran, ktorý sa zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na schválení a príprave projektu podieľali.

Brezová pod Bradlom dlho čelí úbytku obyvateľov (za 20  rokov prišla asi o 12% občanov) a nové nájomné byty by mali dopomôcť k zlepšeniu. Ďalšou veľkou výzvou do budúcna bude využiť rozsiahle priestory bývalej strednej školy, ktorú zastihol podobný osud, ako pred desiatimi “základku“ na Piešťanskej.

Titulná fotografia: Google maps