Poľnohospodárske družstvo Stará Turá všetkých srdečne pozýva v sobotu 28. mája od 10. 30 hod. na podujatie pod názvom Syrobranie do priestorov družstva na Kujanovci.

,,Hlavnou myšlienkou je družstvo zviditeľniť, oživiť ducha družstva a ponúknuť ľuďom akciu na príjemné strávenie sobotného dňa‘‘, približuje predseda PD Miloš Roháček.

Návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávku produktov priamo z výroby, jahňací guláš, cigánsku, klobásky, syrové taniere, nejaké to pivko a ďalšie. V pripravenej tombole čaká na víťaza hlavná cena v podobe jahniatka. Na svoje si prídu aj deti.

,,Máme prichystané preliezky, trampolínu a pieskovisko. Zabezpečenú máme tiež animátorku, ktorá vymysli parádny program, hry a súťaže. Od 14. hodiny si budú môcť dať detičky maľovať na tvár.“

V Starej Turej sa dnes zameriavajú výlučne na výrobu produktov z ovčieho mlieka. Hoci bača so stádom oviec môže byť pre niekoho v regióne kopaníc netradičný, družstvo takto prakticky udržiava odkaz na historické korene mesta pod Javorinou ako kolísky prvých slovenských veľkopodnikateľov s bryndzou.

Syry zo Starej Turej, foto: PD Bošáca

Mäsiar a obchodník zo Starej Turej Ján Vagač bol zakladateľom prvej bryndziarne na Slovensku a zaslúžil sa o vynájdenie postupu výroby bryndze v takej forme, ako ju poznáme dnes. Tú poctivú staroturiansku si budú môcť návštevníci Syrobrania spolu s ďalšími produktmi zakúpiť priamo na podujatí.

Titulná foto: PD Stará Turá

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️