Vaďovce, 8. mar. 2023 | Vo Vaďovciach na železničnej stanici natáčal zahraničný štáb seriál z vojnového obdobia. Dedinka spod Malých Karpát sa na chvíľu preniesla v čase a zmenila sa na východoslovenské Krompachy.

Vaďovce boli pre nakrúcanie historického seriálu ako stvorené. Železničná stanica s jedinečnou architektúrou za takmer 100 rokov existencie neprešla takmer žiadnymi výraznými zmenami, ktoré by uškodili jej kráse a historickosti. Zostal dobový vzhľad,  ku ktorému preniesli filmári kulisy, dotvárajúce historickosť prostredia, vrátane ľudí v dobovom oblečení a parného rušňa. Dokonca v nedeľu 5. marca bola pre potreby natáčania zastavená na úseku vlaková doprava.

Foto: J. Čúzy

A prečo v seriáli dostala stanica názov práve Krompachy? Nuž preto, lebo predlohou vznikajúceho seriálu najväčšej európskej satelitnej platformy Sky TV je celosvetový knižný bestseller Tetovač z Auschwitzu od novozélandskej spisovateľky Heather Morrisovej. Tú zaujal príbeh Ludwiga Eisenberga (neskôr sa premenoval na Lale Sokolova) pôvodom z Krompách, ktorý skončil v apríli 1942 v koncentračnom tábore v Osvienčime. Tam si našiel svoju lásku Gizelu Furmannovú, rovnako Slovenku, do ktorej sa zamiloval a strávil s ňou zvyšok života. Jeho prácou bolo tetovanie väzňom po selekcii čísla na predlaktie. Kvôli špecifikám tohto ‘‘povolania‘‘ sa mu darilo dostať k cennostiam zavraždených Židov, vďaka ktorým získaval pre preživších potraviny. Nimi pomohol viacerým nevyhladovieť. Obom sa tábor smrti podarilo prežiť a po vojne a neskôr komunistickom prevrate v Československu ušli a našli nové útočisko v Austrálii. Predtým než Lale v roku 2006 zomrel, vyrozprával svoj životný príbeh práve Morrisovej, ktorú jeho charakter a osoba inšpirovala pre napísanie knihy.

Titulka: J. Čúzy – Myjavská štreka