Po pohárovom víťazstve Myjavčanov v Kalnej nad Hronom a nechcenej pauze kvôli zrušenému zápasu v Prešove sa čiernobieli stretli 7. októbra 2022 v ligovom zápase na domácej pôjde proti nedávnemu prvoligistovi zo Žiaru nad Hronom. Na Spartakovcov nečkal ľahký súper, Pohronie ťahalo od konca augusta sériu neporaziteľnosti a všetko tak nasvedčovalo ťažkému zápasu s bojovnými výkonmi. To ešte vtedy domáci nevedeli, že za najťažšieho súpera mnohí po zápase označia hlavného arbitra zápasu. Myjava po góle Pohronia v závere prvého polčasu v 66. minúte vyrovnala z kopačky Arthura Legnaniho, po chybe v obrane ale inkasovala ešte v 78. minúte a tak zostali zverenci trénera Kaplana po prehre 1-2 bez bodu.

V zápase sa stalo viacero sporných momentov, ktoré nenechali vedenie klubu a 5 stoviek divákov na tribúnach pokojnými. Klubové predstavenstvo adresovalo komisiám po zápase SFZ stanovisko, v ktorom podľa domácich rozhodcovia výrazne ovplyvnili priebeh stretnutia. Jednať sa malo najmä o moment z 51. minúty, v ktorom brankár hostí zmaril gólovú šancu Myjavčanovi Olejníkovi veľmi sporným zákrokom v šestnástke. Píšťalka rozhodcu Papuču zostala nemá.  Rovnako sa tak malo stať v 81. minúte po údajnej ruke obrancu Pohronia v pokutovom území. Kontroverzný moment nastal aj v 84. minúte, kedy zostal obranca Barbora ležať na zemi po údajnej agresívnej hlavičke Myjavčana Williana Correia. Krv v tvári hráča Pohronia, ktorý využil moment stretu s Willianom a šiel k zemi, odmenil rozhodca hneď červenou kartou. Arbiter asi v tej chvíli zabudol, že Barbora mal krvácajúcu ranu na tvári už pred týmto momentom zo súboja, po ktorom ho dokonca poslal na ošetrenie. Vedenie Spartaka sa proti výroku o telesnom napadnutí nie zanedbateľnou silou rázne ohradilo. Trest vo forme upozornenia dostal aj samotný klub a to za vilgárne pokriky domácich fanúšikov na adresu delegátov stretnutia. Klub sa týmto prihovoril fanúšikom, aby sa neznížili na úroveň predsedu športovo-technickej komisie SFZ a na úroveň podpredsedu disciplinárnej komisie SFZ.

Spartak vycestoval na ďalší zápas v sobotu 15. októbra 2022 do Komárna. Situácia spred týždňa sa až veľmi nepríjemne zopakovala už v úvode zápasu, kedy Olejníka skosil v pokutovom území obranca, ktorý už nestíhal zakročiť po dobrej prihrávke z rohu pred osamoteného brankára. Opäť bez ukázania na biely bod. Situácia sa zopakovala v 22. minúte, akurát že na druhej strane ihriska a obranca Toman odzbrojil od lopty útočníka Komárna Šmehyla čisto. Rozhodca Micheľ po chvíľke váhania nariadil penaltu, ktorú domáci premenili. Spartakovci po zápase opäť na tieto udalosti reagovali takto: ‚,Je pre nás absolútne neprijateľné, aby náš klub, naši hráči, no v neposlednom rade aj naši diváci boli sústavne trestaní za neschopnosť (alebo schopnosť?) niekoho iného.‘‘

V zápase však nastala ešte jedna kontroverzia  a to odpískanie faulu domáceho hráča mimo súboj o loptu, ktorý mohol byť odmenený druhou žltou kartou, ktorá by znamenala jeho vylúčenie. Nestalo sa tak. Komárno pridalo v 30. minúte ešte jeden gól a Myjava odišla z juhu s prehrou 0-2. Predstavenstvo klubu ďalej na margo situácie uviedlo, že nebude ďalej tolerovať podobné konanie: ,,Budeme spoločne hľadať silu a pokračovať v boji s týmto „molochom“ a rovnako spoločne budeme fandiť našim hráčom, ktorí si určite nezaslúžia také ponižovanie a praktiky, aké sú predvádzané proti nim v našich posledných zápasoch. Súhlasili sme s postupom do 2. ligy preto, lebo sme si vážime prácu i ochotu trénerov a hráčov, ktorú predvádzali v posledných rokoch. Mala to byť pre nich odmena. Ale, bohužiaľ, niekto sa rozhodol, že ich bude trestať. Je nám smutno, že niekto ničí ich snahu a chuť pracovať, trénovať a snažiť sa vyrovnať lepším protihráčom. Čo si pokazíme sami, to si pokazíme my a my si to aj vyriešime. Ale prečo má už štyri zápasy snahu kaziť nám to niekto iný? Niekto, kto nemá žiadne právo na takéto úbohé konanie. Jediné, čo má, sú píšťalka a podobné „nástroje“.

Zdroj informácií: Spartak Myjava

Titulná fotografia: Vladimír Pyxel Domen