Stará Turá, 27. okt. 2024 | Zástupcovia Nového Mesta nad Váhom, mesta Stará Turá, obcí Moravské Lieskové, Potvorice, Lúka, Pobedim, Lubina a Veselí nad Moravou sa stretli pred pamätníkom padlým v I. svetovej vojne na staroturianskom námestí. Pripomenuli si 106. výročie vzniku Československa.

Prípravný výbor združujúci partnerské spolky Bratstva Čechov a Slovákov, organizuje okrem júlových Slávnosti na Veľkej Javorine a silvestrovskej vatry tamtiež aj spomienkové stretnutia pri príležitosti vzniku prvej Československej republiky. Samosprávy takto utužujú spoločné vzťahy a udržiavajú kontakty.

,,Už od roku 1848 sa na Veľkej Javorine začali stretávať skupiny Moravanov a Slovákov  s tým, že po revolúcii sa táto myšlienka obnovila. Pre 28. október vyberáme miesta na českej a slovenskej strane kde sa schádzame, vždy stojíme na Javorine, v Starej Turej, prípadne na Myjave, chodievame do Košarísk a na Bradlo. Dvojdenný program zakončíme zajtra vo Veselí nad Moravou, v Kyjove, v Kunovicích, Uherském Hradišti a Uherském Brode.“ Priblížil Petr Adamec z kancelárie starostu mesta Veselí nad Moravou.

Na Slovensku je 28. október od roku 2021 znova štátnym sviatkom, nie však dňom pracovného pokoja. Slováci sa nezávisle od udalostí v Prahe do československého štátu prihlásili 30. októbra Deklaráciou slovenského národa v Martine. V kontexte slovenského národného povedomia stal kopaničiarsky región krajom, ktorého osobnosti významne zasiahli do formovania nového štátu a jeho diplomacie. Milan Rastislav Štefánik s jeho osobnými vlastnosťami, vojenským riadením pri vzniku čs. légií a diplomatickými stykmi, ktoré otvárali politické sály západnej Európy československej myšlienke, sa stal dnešným symbolom slobody a odhodlania. On sám sa však pôdy nového štátu nikdy nedotkol, naposledy navštívil rodné Košariská v roku 1913 pri pohrebe svojho otca. Práve na Bradle, na mieste posledného odpočinku Štefánika, si mestá a obce pri zapálení vatry 27. októbra historický okamih nového spolunažívania Čechov a Slovákov v spoločnom štáte pripomenuli. O založenie Československa sa pričinili aj desiatky legionárov z podbradlianskeho aj podjavorinského kraja, ktoré slúžili na frontoch v Rusku, či Taliansku.

,,V Česku je 28. október sviatkom, kedy prezident udeľuje vyznamenania, čo samo o sebe  hovorí o významnosti tohto dňa. Je to jeden z najsviatočnejších dní v roku a spomíname na vznik spoločnej republiky od roku 1918, kde sa ukazuje, ako boli dva národy schopné spolu žiť a následne sa aj v roku 1993 rozdeliť v pokoji a mieri. V súčasnosti je medzi českými aj slovenskými starostami vidieť, že to naše priateľstvo v úvodzovkách prenáša hranice a každým rokom je to lepšie.‘‘ Dodal Petr Adamec.

V Starej Turej hrôzy I. svetovej vojny pripomína pamätník pred rímskokatolíckym kostolom z roku 1934 a je na ňom vyrytých 191 mien padlých.

,,Ďakujeme, že ste prišli, splnili si občiansku povinnosť ale aj slušnosť voči tomuto sviatku. Ďakujem aj za to, že túto tradíciu udržiavame a máme úctu k ľuďom, ktorí mali zásluhu na skutočnosti, že sme tu ako národ, že vznikla Československá republika a dnes máme svoje zastúpenie vrámci Európy.‘‘ Povedal v príhovore primátor mesta Stará Turá, Leopold Barszcz.