Nový festival kultúry, športu, turistiky, besied a vzdelávania pod názvom Štefánikove dni 2022, ktorý sa mal pôvodne konať od 21. do 24. júla 2022, bude o deň kratší. Organizátori dnes (24. júla) oznámili zrušenie nedeľnej športovej časti programu, v ktorej mali vystúpiť na štadióne v Brezovej pod Bradlom v priateľských futbalových stretnutiach tímy hokejových zlatých chlapcov s Richardom Lintnerom, majstri Slovenska vo floorbale a ďalší populárni slovenskí olympionici. Malo byť tiež pripravené občerstvenie, autogramiáda a súťaž v kopaní jedenástok pre verejnosť.

Zaplnený areál za futbalovým štadiónom počas sobotňajšieho programu. Zdroj: Štefánikove dni

,,Hlavný program dnešného dňa, Miniturnaj vo futbale, sa pre nahlásenú neúčasť mužstiev z dôvodov nedodržania dohody ale aj opodstatnená chorobnosť v dohodnutých mužstvách ruší. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli zrušiť aj všetky sprievodné podujatia,“ tak znie stanovisko organizátorov podujatia.

Vzdanie úcty Štefánikovi Čestnou strážou OS SR. Zdroj: Štefánikove dni.

Štefánikove dni pod záštitou Slovenského olympijského a športového výboru sa začali vo štvrtok na Košariskách uctením si pamiatky M. R. Štefánika pri príležitosti 142. výročia jeho narodenia na rodnej fare s ekumenickými službami Božími a v piatok pokračovali besedou s hosťami pod vedením spisovateľa Jozefa Banáša.

SĽUK počas vystúpenia v Brezovej. Zdroj: Štefánikove dni

V sobotu sa dianie prenieslo do Brezovej pod Bradlom, odkiaľ ráno vyrazili stovky príslušníkov ozbrojených síl a ďalších účastníkov z desiatich krajín sveta na pochod k pocte M. R. Štefánika. Program na miestnom štadióne otvoril vystúpením Slovenský ľudový umelecký kolektív a návštevníci si mohli vypočuť aj hudbu s tancami od DFS Vienok a dvornú kapelu Milana Lasicu – Bratislava Hot Serenaders s hudbou 20. rokov 20. storočia.

Americkí vojaci pred pochodom. Zdroj: Štefánikove dni

,,Bohužiaľ sme dnešný hlavný program pre postupnú absenciu futbalových tímov, ktorých malo byť pôvodne osem, museli zrušiť. Tým pádom by ani sprievodné programy nemali svoje opodstatnenie. Pri futbalovom štadióne sa ale budú nachádzať ľudia, ktorí prípadným dnešným návštevníkom Štefánikových dní všetko vysvetlia. Vzniknutá situácia nás mrzí a návštevníkom sa ospravedlňujeme“ , vysvetľuje organizátor Matúš Tomáška.

Zdroj titulnej fotografie: Štefánikove dni